flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Договір поруки не є значним правочином, а тому відсутня необхідність його погодження з наглядовою радою, - правова позиція ВСУ

20 жовтня 2016, 15:39

  

Чинним законодавством передбачено, що акціонерне товариство може представляти його уповноважена особа. Такий представник уповноважений лише на вчинення тих правочинів, право на вчинення яких має особа, яку він представляє.
Тобто, представник має право укладати договори від акціонерного товариства. Поряд з цим, існує певне обмеження, а саме, такий представник не може укладати значні правочини без погодження з виконавчими органом товариства. Так, значним правочином є правочин, вартість якого становить від 10 до 25 відсотків вартості активів за даними останньої річної фінансової звітності акціонерного товариства та погоджується з наглядовою радою (ст. 70 ЗУ «Про акціонерні товариства»). Отже, якщо представник товариства уклав значний правочин без погодження з наглядовою радою, тобто з перевищенням повноважень, то це є підставою для визнання такого договору недійсним.
В даній справі предметом позовних вимог було визнання недійсним договору поруки. Так, на думку позивача, оскаржуваний договір вчинено в.о. голови правління позивача без згоди загальних зборів акціонерів позивача, відтак спірний правочин підлягає визнаю судом недійним.
Забезпечуючи єдність судової практики, Судова палата у господарських справах Верховного Суду України зазначила, що порука є угодою щодо прийняття перед третьою особою на себе обов'язку поручитися перед кредитором за виконання боржником свого зобов'язання та нести відповідальність за невиконання або неналежне виконання зобов'язання боржником за те, що не було виконане останнім. Отже, порука є способом забезпечення виконання зобов'язання, а не угодою щодо розпорядження майном, належним поручителю.
Виходячи з наведеного, застосування до оспорюваного договору поруки ст.70 ЗУ «Про акціонерні товариства» (необхідність погодження з наглядовою радою значного правочину), не є правомірним, оскільки договір поруки, не є значним правочином та не спрямований на розпорядження майном, яке належить поручителю.
Таким чином, договір поруки не є значним правочином, а відтак на його укладення не було потрібне прийняття загальними зборами акціонерів рішення про надання згоди на укладання договору поруки.
 
Постанова Верховного Суду України №3-1031гс16 від 05.10.2016р.