Майже рік, як переважна більшість судів залишилась без охорони. Насамперед, це пов’язано із реформуванням органів внутрішніх справ. Так, ліквідовано спеціальний підрозділ судової міліції «Грифон», до функціональних обов’язків якого належала охорона судів. Новий орган, як то передбачено національним законодавством, не створено, у зв’язку з відсутністю коштів.
До Ради суддів України та Державної судової адміністрації України, щоденно надходять звернення від суддів, від колективів судів щодо повної відсутності або неналежної охорони судів, що призводить до виникнення надзвичайних ситуацій.
Вищий орган суддівського самоврядування та Державна судова адміністрація України неодноразово звертались до Кабінету Міністрів України та Міністерства внутрішніх справ України щодо необхідності невідкладного відновлення охорони приміщень судів.
Проте, події 5 жовтня 2016 року сколихнуло суддівську спільноту та громадянське суспільство. Так, у зв’язку з протиправними діями громадських активістів було вимушено припинено роботу Одеського апеляційного господарського суду та Господарського суду Одеської області. Того ж дня, у Галицькому районному суді м.Львова невідомими особами, які блокували роботу суду, зірвано судові засідання, призначені на цей день. Вказаними особами також було перекрито входи до адміністративної будівлі, у якій окрім Галицького районного суду м.Львова, розміщуються також і Сихівський районний суд м.Львова, Львівський окружний адміністративний суд, Територіальне управління державної судової адміністрації України в Львівській області та Львівське регіональне відділення Національної школи суддів України. Також, в цей день, у господарському суді Харківської області сталося викрадення з канцелярії суду сейфу з печатками.
На засіданні Ради суддів України, що відбулося 6 жовтня 2016 року, констатовано, що станом на 05.10.2016р. з 801 приміщення, де розміщуються апеляційні та місцеві суди, 424 (53%) будівлі не охороняються взагалі, 219 (27%) - тільки вдень, 4 (1%) - лише вночі. Цілодобовою охороною підрозділами Національної поліції України забезпечується лише 154 приміщення (19%).
Рада суддів України вкотре звернула увагу, на неприпустимість припинення та здійснення неналежної охорони судів та наголосила на тому, що такі дії призводять до вільного доступу до приміщень судів, осіб, які перешкоджають роботі судів, неналежному веденню судових справ, і мають наслідок припинення здійснення правосуддя судами, що порушує гарантоване Конституцією України право людини на звернення до суду за захистом прав та свобод.
Крім того, Рада суддів вирішила звернутись до Президента України, Прем’єр-міністра України, Генерального прокурора України, Голови Служби безпеки України, Ради національної безпеки і оборони України, Голови Національної поліції України, Міністра внутрішніх справ України стосовно забезпечення належної охорони приміщень судів, органів та установ системи правосуддя підрозділами Національної поліції України та Національної гвардії України та виконання положень пункту 39 розділу XII Закону України «Про судоустрій і статус суддів» №1402-VIII від 02.06.2016р.
Також, Радою суддів України, рекомендовано зборам суддів, головам судів, суддям судів України у випадку загрози життю, здоров’ю та безпеці відвідувачів суду, працівників апарату суду, суддів приймати рішення про тимчасове зупинення здійснення судочинства певним судом до усунення обставин, які зумовили припинення розгляду справ.