Господарським судом Одеської області на підставі показників статистичної звітності підготовлено аналітичний огляд даних судової статистики про стан здійснення судочинства за І півріччя 2016 року.
Аналізуючи статистичні дані результатів розгляду господарським судом Одеської області судових справ протягом І півріччя 2016 року слід відмітити динаміку в зменшенні кількості розглянутих справ майже усіх категорій спорів, за винятком спорів між господарським товариством та його учасником, що виникають з корпоративних відносин (їх кількість збільшилась на 76%) та з інших спорів (їх кількість збільшилась на 3%). Слід відмітити, що потягом І півріччя 2013 року, І півріччя 2014 року, І півріччя 2015 року зберігалась стабільна тенденція до збільшення кількості розглянутих справ зі спорів про укладання, зміну, розірвання договорів та визнання їх недійсними, справ з майнових спорів про виконання господарських договорів та з інших підстав, справ про банкрутство, справ зі спорів про право на об’єкти інтелектуальної власності, справ зі спорів, що виникають із земельних відносин.
Поряд з цим слід зазначити, що такий спад розглянутих справ, передусім, зумовлено обмеженням кола осіб, які звільнені від сплати судового збору за звернення до суду (органи прокуратури, органи доходів і зборів, уповноважено особа Фонду гарантування вкладів фізичних осіб) у зв’язку з набранням чинності змін до Закону України «Про судовий збір». Так, протягом І півріччя 2016р. на розгляд до господарського суду Одеської області надійшло на 36 відсотків позовних матеріалів менше, ніж за аналогічний період 2015 року (5533). Судом закінчено провадження у 2783 справах, що на 43% менше, ніж за аналогічний період 2015 року (4921).
Суттєве зменшення кількості справ, закінчених провадженням відбулося за рахунок зменшення розгляду справ, заяв у справах про банкрутство (їх кількість зменшилася майже у 2,5 рази); з майнових спорів про виконання господарських договорів та з інших підстав (на 31%); спорів про право на об’єкти інтелектуальної власності (31%); спорів, що виникають із земельних правовідносин (на 30%); зі спорів про укладання, зміну, розірвання договорів та визнання їх недійсними (21%).
За звітний період господарським судом Одеської області прийнято 1207 рішень, що на 29% менше порівняно з І півріччям 2015 року. Поряд з цим, у порівняні з показником минулого року, їх питома вага від кількості тих, провадження в яких закінчено збільшилася і становить 43% [35%]. Із них у 853 справах позовні вимоги задоволено повністю або частково, що становить 71% від розглянутих із ухваленням рішення. У порівнянні з минулим роком, цей показник становив 79%.
Припинено провадження у 243 справах, або 8,7% [6,6%] від усіх розглянутих.
Залишено без розгляду 238 позовів, або 8,5% [4,6%] від усіх розглянутих.
На кінець звітного періоду не розглянуто 2541 справа, що на 36% більше у порівнянні з І півріччям 2015 року (1865 справ). Із них зупинено провадження у 339 [299] справах, або 13% [16%] від усіх нерозглянутих. Враховуючи, що за звітний період 2016 року відбулося збільшення не розглянутих справ, поряд з цим відбулося зменшення кількості не розглянути справ із зупиненням провадження.
Рішення та ухвали господарського суду Одеської області розсилались учасникам судового процесу без порушення процесуального строку, встановленого ст.87 ГПК України.
Кількість справ, розглянутих господарським судом протягом І півріччя 2016 року у порівнянні з І півріччям 2015 року, за окремими категоріями спорів характеризується наступними показниками: 40,5% від усієї кількості розглянутих справ складають справи зі спорів майнового характеру – 1128 справ, що на 31% менше у порівнянні зі звітним періодом минулого року (1627 справ); 38,5% складають спори про банкрутство – 1071 справа, що менше у 2,5 разів у порівнянні з аналогічним періодом минулого року (2630 справ); 7,6% складають спори, що виникають з інших недоговірних відносин – 212 справ, що на 3% більше порівняно з І півріччя 2015 року (205 справ); 6,4% складають спори, що виникають при укладенні, зміні, розірванні господарських договорів та визнанні їх недійсними – 179 справ, що на 21% менше порівняно з аналогічним періодом минулого року (226 справ); 4,2% складають спори, що виникають із земельних відносин – 117 справ, їх кількість також зменшилась на 30% порівняно з І півріччям 2015 року (168 справ); 1,8% - спори між господарським товариством та його учасником, що виникають з корпоративних відносин – 51 справа, що більше в 1,8 разів у порівнянні з минулим роком (29 справ); 0,9% склали спори, пов’язані із захистом права на об’єкт інтелектуальної власності – 25 справ. В аналогічному періоді 2015 року було розглянуто 36 справ із зазначеної категорії.
Таким чином, розглянувши спори окремо по категоріям, слід відмітити, що протягом І півріччя 2016 року спостерігалася тенденція до збільшення розгляду справ із корпоративних правовідносин.
Господарським судом Одеської області з метою усунення виявлених порушень під час розгляду справ протягом першого півріччя 2016 року було постановлено та надіслано 12 окремих ухвал, з них 3 окремих ухвали направлено керівникам підприємств, 9 - керівникам державних установ і організацій.
Також за даний період до правоохоронних органів було направлено 6 повідомлень (по банкрутським справам), винесених суддями в порядку ч.4 ст.90 Господарського процесуального кодексу України та з приводу зазначеного судом було отримано 5 відповідей.
До органів прокуратури було надіслано 3 повідомлення на які органами прокуратури було надіслано проміжні відповіді.
Майже на всі окремі ухвали суду, які з тих чи інших підстав направлялися господарським судом, своєчасно надходили повідомлення про вжиті заходи та усувалися недоліки, що перешкоджали об’єктивному розгляду господарських справ. Лише в деяких випадках, окремі ухвали суду залишалися без відповідного реагування.
Щодо окремих ухвал варто зазначити, що їх постановлення свідчить про повагу з боку суддів до букви закону, оскільки виявивши під час розгляду справи порушення закону, суддям надано право відреагувати окремою ухвалою на таке порушення задля вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону.
Аналізуючи статистичні дані щодо застосування норм статей 62, 63 Господарського процесуального кодексу України, слід зазначити, що незважаючи на зменшення кількості надходжень до суду позовних заяв, відслідковується стабільна тенденція до зменшення (на 21%) випадків повернення позовних заяв та відмов у їх прийнятті.
Так, судом за І півріччя 2016 року відмовлено у прийняті або передано за підсудністю 61 позовну заяву, що лише більше на 1 позовну заяву, ніж за аналогічний період 2015 року. Так, на підставі статті 62 ГПК України судом відмовлено у прийняті 43 позовних заяв.
За підсудністю передано 18 позовних заяв, що на 14% менше у порівняні з аналогічним періодом минулого року (21 позовна заява).
Протягом звітного періоду повернуто без розгляду 536 позовних заяв, що на 23% менше у порівнянні з І півріччям 2015 року. Найбільшу кількість позовних заяв (43%) на підставі п.4 ч.1 ст.63 Господарського процесуального кодексу України в наслідок не подання доказів сплати судового збору у встановлених порядку та розмірі та (31%) на підставі п.6 ч.1 ст.63 Господарського процесуального кодексу України у зв’язку із не наданням доказів надсилання відповідачеві копії позовної заяви і доданих до неї документів
Аналізуючи статистичні данні щодо застосування норм статей 14, 15 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” та статей 62, 63 Господарського процесуального кодексу України, слід зазначити що протягом першого півріччя 2016р. в порівнянні з аналогічним звітним періодом минулого року змін не відбулося.
Так, протягом звітного періоду судом повернуто без розгляду 47 заяв на підставі ст.15 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом”, у тому числі з підстав передбачених статтею 63 Господарського процесуального кодексу України, серед яких підставами повернення є: неподання доказів сплати судового збору у встановлених порядках та розмірах; в заявах не зазначено обставин, на яких ґрунтуються вимоги, доказів, що підтверджують викладені в заяві обставини; заяви підписано особою, яка не має права її підписувати, або особою, посадове становище якої не вказано; ненадання доказів надсилання боржнику копії заяви про банкрутство. Крім того, було відмовлено у прийнятті 2 заяв на підставі ст.14 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом”, у тому числі з підстав передбачених статтею 62 Господарського процесуального кодексу України.
Також, протягом звітного періоду господарським судом Одеської області було винесено 4 ухвали про відмову у порушенні провадження у справі про банкрутство за результатами підготовчого засідання. Серед підстав відмови у порушенні провадження у справі про банкрутство – не доведення заявником підстав для порушення справи про банкрутство; не відповідність заяви змісту вимог, зазначених у Законі; не подання доказів надсилання боржнику копії заяви і доданих до неї документів.
Протягом року, з метою покращення результатів розгляду господарських справ та заяв, а також утримання на належному рівні якості винесених судових рішень суддям господарського суду Одеської області систематично проводився моніторинг змін чинного законодавства, вивчалась судова практика, задля якісного та оперативного захисту порушених прав і законних інтересів громадян, юридичних осіб, підприємств, установ, організацій.