Господарським судом Одеської області задоволено позов заступника Біляївського міжрайонного прокурора Одеської області в інтересах держави в особі Біляївської районної державної адміністрації Одеської області , за участю третьої особи на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Хлібодарської селищної ради Біляївського району Одеської області до ТОВ „Ринок сільськогосподарської продукції „Гектар” про розірвання договору оренди землі, звільнення земельної ділянки та стягнення заборгованості.
Приймаючи рішення суд керувався ст.13 Конституції України згідно якої земля є об’єктом права власності Українського народу. Відповідно до ст.1 Земельного кодексу України земля є основним національним багатством , що перебуває під особливою охороною держави.
Відповідно до ст. 93 Земельного кодексу України право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.
За приписами ст.. 96 цього Кодексу землекористувачі зобов'язані, зокрема, своєчасно сплачувати земельний податок або орендну плату.
Відповідно до ст.1 Закону України „Про оренду землі” оренда землі – це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Згідно ст.15 Закону України „Про оренду землі” умови щодо орендної плати із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату, а також щодо використання та цільового призначення земельної ділянки є істотними умовами договору.
Згідно ст.626 Цивільного кодексу України договором є домовленість сторін, спрямована на встановлення , зміну або припинення цивільних прав та обов’язків. Зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними , та умови, які є обов’язковими відповідно до актів цивільного законодавства (ст.628 Цивільного кодексу України). Відповідно до ст.629 цього ж Кодексу договір є обов’язковим для виконання сторонами.
Суд зазначив, що при укладанні Договору ТОВ „Ринок сільськогосподарської продукції „Гектар” прийняло на себе зобов’язання щодо сплати орендної плати у встановленому Договором розмірі та порядку, яке мало виконувати належним чином. Але, як вбачаєлось з матеріалів справи, своїх зобов’язань щодо своєчасної та у повному обсязі оплати орендної плати за користування земельною ділянкою ТОВ „Ринок сільськогосподарської продукції „Гектар” не виконало.
Законодавець у ст. 32 Закону України „Про оренду землі” передбачив, що на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов’язків, передбачених ст.ст.24 і 25 цього закону та умовами договору, а також на підставах, визначених Земельним кодексом України та іншими законами України.
Суд дійшов до висновку, що відповідно до ч.2 ст.651 Цивільного кодексу України договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Істотним є таке порушення стороною договору , коли внаслідок завданої шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору. Невиконання зобов’язань щодо сплати орендної плати у даному випадку було істотним порушенням договору, так як укладаючи Договір оренди земельної ділянки від Орендодавець у першу чергу розраховував на отримання орендної плати .
Отже, за таких обставин, суд задовольнив вимоги заступника Біляївського міжрайонного прокурора Одеської області, повернувши до земель запасу Хлібодарської селищної ради Біляївського району Одеської області земельну ділянку сільськогосподарського призначення, загальною площею 56,7400 га.