Господарським судом Одеської області на підставі показників статистичної звітності підготовлено аналітичний огляд даних судової статистики про стан здійснення судочинства за 12 місяців 2015 року.
Аналізуючи статистичні дані загальних показників господарського судочинства господарського суду Одеської області протягом 2015 року, слід відмітити позитивну динаміку збільшення кількості надходжень справ, заяв із господарських спорів, що на 35,8% більше, ніж у 2014 році, кількість яких у той час становила 8050 справ, заяв.
З огляду на наведене вище варто зазначити, що зростання показників надходження справ та заяв, свідчить про довіру суспільства до господарських судів.
За звітний період господарським судом Одеської області прийнято 3381 рішення, що на 3% більше порівняно з 2014 роком, їх питома вага від кількості тих, провадження в яких закінчено становить 38%, із них у 2675 справах позовні вимоги задоволено повністю або частково, що складає 79% від розглянутих із ухваленням рішення.
Поряд з цим, протягом 2015 року відбулося зменшення кількості розглянутих справ по категоріям спорів на 3,9%. Зменшення кількості справ із закінчених провадженням відбулося за рахунок зменшення кількості розглянутих справ, заяв про банкрутство на 10,6%; спорів, що виникають із земельних відносин на 5,6%; зі спорів про укладання, зміну, розірвання договорів та визнання їх недійсними на 2,7%.
Проте, не зважаючи на загальний відсоток зменшення кількості розглянутих справ, заяв, в інших категоріях спорів прослідковано збільшення, а саме:
- спори, пов’язані із захистом права на об’єкт інтелектуальної власності – в 1,8 разів;
- спори між господарським товариством та його учасником, що виникають з корпоративних правовідносин - 22%;
- майнові спори про виконання господарських договорів та з інших підстав - 4%;
- інші спори – 6,4%.
У структурі розглянутих господарським судом Одеської області справ більшість, як і в минулі роки, складали спори про банкрутство, - 4333 справи [4848 справ], їх частка у структурі вирішених справ становить 48,7% [52,4%]. На 4,1% збільшились майнові спори, що виникали при виконанні господарських договорів та з інших підстав, - 3172 справи [3048 справ], їх частка від кількості справ, провадження в яких закінчено, дещо збільшилась – 35,7% [32,9%]. На 6,4% збільшились спори, що виникають з інших недоговірних відносин, - 481 справа [452 справа], їх частка від кількості справ, провадження в яких закінчено, дещо збільшилась – 5,4% [4,9%]. Зменшилось на 2,7% кількість справ про укладення, зміну, розірвання, договорів та визнання їх недійсними – 467 справ, їх частка від кількості розглянутих залишилася на рівні попереднього року - 5,2% [5,2%]. Закінчено провадження у 318 справах [337 справ], що виникають із земельних відносин, їх частка від кількості розглянутих залишилася на рівні попереднього року – 3,6% [3,6%]. На 22% збільшились спори між господарським товариством та його учасником, що виникають з корпоративних правовідносин, - 72 справи [59 справ], їх частка від кількості розглянутих становить 0,8% [0,6%]. У 1,8 разів збільшилась така категорія справ, як спори, пов’язані із захистом права на об’єкти інтелектуальної власності, - 53 [29 справ], їх частка у структурі вирішених справ становила 0,6% [0,3%].
Таким чином, розглянувши спори окремо по категоріям, слід відмітити, що протягом 2015 року спостерігалася тенденція до збільшення спорів, пов’язаних із захистом права на об’єкт інтелектуальної власності, спорів між господарським товариством та його учасником, що виникають з корпоративних правовідносин, майнових спорів, що виникають при виконанні господарських договорів та зі спорів, що виникають з інших не договірних відносин.
Господарським судом Одеської області постановлено та надіслано 22 окремі ухвали на виявлені під час вирішення господарського спору порушення законності чи недоліки в діяльності, що більше лише на 1 окрему ухвалу у порівнянні з минулим роком. Про виявлені в діяльності працівників підприємств та організацій порушення законності органам внутрішніх справ і прокурорам надіслано 18 [32] повідомлень. Надійшло 17 [41] відповідей про виконання окремих ухвал, розгляд повідомлень та інформацій.
Щодо окремих ухвал варто зазначити, що їх постановлення свідчить про повагу з боку суддів до букви закону, оскільки виявивши під час розгляду справи порушення закону, суддям надано право відреагувати окремою ухвалою на таке порушення задля вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону.
Аналізуючи статистичні дані щодо застосування норм статей 17, 62, 63 Господарського процесуального кодексу України, слід зазначити, що протягом 2015 року відбулося збільшення на 4,5% випадків повернення судом позовних заяв та відмов у їх прийнятті, а також передачі справ за підсудністю.
Так, судом за 2015 рік відмовлено у прийняті або передано за підсудністю 131 позовну заяву, що на 0,8%, або на 1 позовну заяву більше, ніж за аналогічний період 2014 року. У більшості випадків, суд відмовляв у прийнятті позовних заяв у зв’язку з тим, що заява не підлягає розгляду в господарських судах України – 86 заяв. Також, протягом звітного періоду матеріали 35 справ передано за встановленою підсудністю.
Протягом звітного періоду повернуто без розгляду 1445 позовних заяв, що на 4,9% більше у порівнянні з 2014 роком. Найбільшу кількість позовних заяв (46,8%) повернуто судом на підставі не подання доказів сплати судового збору у встановлених порядку та розмірі та (30,4%) у зв’язку із не наданням доказів надсилання відповідачеві копії позовної заяви і доданих до неї документів.
Аналізуючи статистичні данні щодо застосування норм статей 62, 63 Господарського процесуального кодексу України, слід зазначити що протягом 2015 року на 42% відбулося збільшення повернення судом заяв про банкрутство.
Отож, основними підставами повернення позовних заяв та заяв про банкрутство без розгляду протягом року було:
- не подання доказів сплати судового збору у встановлених порядках та розмірах;
- не належне оформлення позовних заяв і доданих до них документів.
Протягом року, з метою покращення результатів розгляду господарських справ та заяв, а також утримання на належному рівні якості винесених судових рішень суддям господарського суду Одеської області систематично проводився моніторинг змін чинного законодавства, вивчалась судова практика, задля якісного та оперативного захисту порушених прав і законних інтересів громадян, юридичних осіб, підприємств, установ, організацій.