13 та 15 жовтня 2015 року господарський суд Одеської області відвідали студенти 4 курсу Національного університету „Одеська юридична академія”.
Участь у подібних заходах це чудова можливість для молодих спеціалістів не тільки ознайомитися з організацією роботи суду, а й отримати нові практичні знання, в тому числі і про відправлення господарського судочинства.
Так, 13 жовтня студенти 4 курсу факультету адвокатури у супроводі прес-секретаря суду Марини Смолієнко та викладача кафедри господарського права та процесу НУ „ОЮА” Руслана Загідуліна відвідали судові засідання, одне з яких було проведено у складі колегії суддів.
Після судових засідань темою для обговорення були питання пов’язані із проявом неповаги до суду, особливо студентів цікавив правовий механізм реагування на зловживання учасниками процесу своїми процесуальними правами.
В ході проведення заходу молоді спеціалісти дізналися про те, що згідно статті 1853 Кодексу України про адміністративні правопорушення неповага до суду може виражатись у злісному ухиленні від явки в суд позивача, відповідача або в непідкоренні зазначених осіб та інших громадян розпорядженню головуючого судді чи в порушенні порядку під час судового засідання. В таких випадках суд постановляє постанову про накладення адміністративного штрафу в порядку ч.1 ст.1853 зазначеного кодексу, протокол про адміністративне правопорушення передбаченого статтею 1853 Кодексу України про адміністративні правопорушення не складається.
Зловживання процесуальними правами в господарському судочинстві полягає у тому, що учасники судового процесу використовують свої процесуальні права та обов’язки з протиправною зацікавленістю, зокрема це має місце в затягуванні судового процесу. Так, найбільш поширеними видами зловживання процесуальними правами вважається: необґрунтовані відводи судді; подання другого і наступного клопотань (заяв) з одного й того самого питання, яке вже вирішено господарським судом; нез’явлення представників учасників судового процесу в судові засідання без поважних причин та без повідомлення причини, якщо їх явку визнано обов’язковою.
(відвідування суду студентами факультету адвокатури 13.10.2015р.)
Судові засідання господарського суду Одеської області, призначені до розгляду на 15 жовтня 2015 року, відвідали студенти 4 курсу соціально-правового факультету.
Захід був насиченим та цікавим з огляду не тільки на судові засідання, а й на можливість поспілкуватися із професійним суддею Олегом Володимировичем Цісельським, який розповів про особливості професій судді та господарське судочинство.
Так студенти дізнались, що органи Пенсійного фонду України можуть бути не лише учасниками в справах про банкрутство, а й в справах позовного провадження. Це має місце у випадках коли, підприємство видає особі довідку про заробітню плату на підставі якої і нараховується пенсія. В ході перевірки органи Пенсійного фонду дізнаються, що у такої особи була завищена заробітня плата, яка не відповідала дійсності. Отож, орган Пенсійного фонду звертається до господарського суду із позовом про стягнення збитків (збитки в даному випадку нанесені державі - надмірно нарахована та виплачена пенсія) до підприємства, яке видало зазначену довідку про заробітню плату. В даному випадку така категорія спорів є приватноправовими і підлягає розгляду в господарських судах.
(відвідування суду студентами соціально-правового факультету 15.10.2015р.)
Студенти активно ставили питання про діяльність суду, права та обов’язки суддів при здійсненні правосуддя.
(відвідування суду студентами соціально-правового факультету 15.10.2015р.)
Слід відмітити, що проведення освітньо-інформаційних заходів має позитивний вплив на формування правосвідомості молодих спеціалістів та обізнаності про діяльність суду на практиці, сприяє підвищенню рівня правових знань про суд, судові процедури, функціонування судової системи та порядок захисту прав і охоронюваних законом інтересів громадян, а також забезпечує налагодженню діалогу між судовою владою та громадськістю.