flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Судді Господарського суду Одеської області Лілія ГРАБОВАН та Світлана РАЙЧЕВА  взяли участь у  семінарі “Фраудаторні правочини у практиці господарських судів”

20 лютого 2025, 09:59

📑 14.02.2025 судді Господарського суду Одеської області Лілія ГРАБОВАН та Світлана РАЙЧЕВА  взяли участь у  семінарі “Фраудаторні правочини у практиці господарських судів”, організованому Науково-дослідним інститутом приватного права і підприємництва імені академіка Ф. Г. Бурчака НАПрН України з метою забезпечення можливості обміну досвідом та ідеями стосовно подальших кроків для належного судового захисту прав кредиторів та боржників, запобігання завданню шкоди інтересам кредиторів.  

 

У рамках заходу було проведено обговорення теоретичних, міжнародних і практичних аспектів фраудаторних правочинів, їх впливу на господарські відносини, а також практики їх розгляду в судах.

 Модераторами заходу виступили:

Борис ПОЛЯКОВ – докт. юрид. наук, проф., провідний науковий співробітник відділу правової взаємодії бізнесу та держави Науково-дослідного інституту приватного права і підприємництва імені академіка Ф. Г. Бурчака НАПрН України, суддя Північного апеляційного господарського суду (у відставці).

Тетяна ПОПОВИЧ – канд. юрид. наук, ст. досл., завідувачка лабораторії адаптації законодавства України до права ЄС Науково-дослідного інституту приватного права і підприємництва імені академіка Ф. Г. Бурчака НАПрН.

 

1️⃣  У Першій панельній дискусії

Кваліфікація правочинів як фраудаторних: практика господарських судів виступила суддя-спікер Господарського суду Одеської області, к.ю.н. Лілія ГРАБОВАН із доповіддю на тему: “Практика розгляду спорів про визнання недійсними фраудаторних правочинів у справах про банкрутство”.

Суддя-спікер зупинилась на:

- проблемах визнання недійсними фраудаторних правочинів через призму завдань конкурсного процесу;

- питаннях розмежування фраудаторних та інших правочинів, які згідно із законом можуть бути визнані недійсними;

-можливості застосування подвійної кваліфікації цих договорів та наслідках визнання договорів недійсними, як критерію ефективності застосування цього правового засобу в процедурі банкрутства .

 Лілія ГРАБОВАН зазначила, що наукові дослідження та судова практика не дають в повній мірі основу для формування поняття, кваліфікації, ознак фраудаторного правочину та однакових підходів до визнання договорів недійсними та наслідків цього , тому є необхідним правове регулювання вказаних аспектів фраудаторних правочинів в законодавстві України для формування єдиної практики та належному захисті прав сторін .

Окрім того, з доповідями у цій панелі виступили:

Андрій БУТИРСЬКИЙ докт. юрид. наук, проф., суддя Господарського суду Чернівецької області (Особливості визнання недійсними правочинів боржника у процедурі банкрутства).

Костянтин ПІЛЬКОВ канд. юрид. наук, ст. досл., суддя Великої Палати Верховного Суду (Фраудаторний правочин: підґрунтя та межі застосування концепції у практиці).

Олександр БАНАСЬКО суддя Великої Палати Верховного Суду (Фраудаторні правочини у процедурі банкрутства (неплатоспроможності) у судовій практиці КГС та ВП Верховного Суду).

 

2️⃣  У Другій панельній дискусії.

Загальнонаукові та міжнародно-правові питання фраудаторних правочинів виступили:

Роман МАЙДАНИК докт. юрид. наук, проф., дійсний член (академік) НАПрН України, головний науковий співробітник відділу приватного права та процесу Науково-дослідного інституту приватного права і підприємництва імені академіка Ф. Г. Бурчака НАПрН України (Фраудаторні правочини в судовій практиці господарських судів: поняття, умови, правові наслідки).

Олена БЕЛЯНЕВИЧ докт. юрид. наук, проф., професорка кафедри цивільного права і процесу Донецького національного університету імені Василя Стуса (Спірні питання застосування конструкції фраудаторного правочину у судовій практиці).

Борис ПОЛЯКОВ докт. юрид. наук, проф., провідний науковий співробітник відділу правової взаємодії бізнесу та держави Науково-дослідного інституту приватного права і підприємництва імені академіка Ф. Г. Бурчака НАПрН України, суддя Північного апеляційного господарського суду (у відставці) (Теоретичні основи фраудаторних правочинів).

Ольга ЗОЗУЛЯК докт. юрид. наук, проф., головна наукова співробітниця лабораторії корпоративного права імені академіка Володимира ЛУЦЯ Науково-дослідного інституту приватного права і підприємництва імені академіка Ф. Г. Бурчака НАПрН України (Конструкція фраудаторності в окремих видах договорів).

Ліліана СІЩУК канд. юрид. наук, ст. досл., завідувачка лабораторії корпоративного права імені академіка Володимира ЛУЦЯ Науково-дослідного інституту приватного права і підприємництва імені академіка Ф. Г. Бурчака НАПрН України (Фраудаторні правочини у корпоративних правовідносинах).

Родіон ПОЛЯКОВ доктор філософії у галузі права, молодший науковий співробітник відділу приватного права та процесу Науково-дослідного інституту приватного права і підприємництва імені академіка Ф. Г. Бурчака НАПрН України (Фраудаторні та збиткові правочини у процедурі неспроможності Англії, Німеччини).

 Вдячність інституту за майданчик для обговорення проблемних питань, адже наукові дослідження є фундаментом і для вдосконалення законодавства і розвитку судової практики.