Фабула судової справи: Член обслуговуючого кооперативу звернулася до господарського суду з позовом до обслуговуючого кооперативу (далі- кооператив, ОК) про визнання незаконним рішення позачергових загальних зборів членів кооперативу щодо обрання голови правління кооперативу.
Позовні вимоги було обґрунтовано тим, що позачергові загальні збори членів кооперативу проведені з порушеннями статуту ОК та Закону України «Про кооперацію». На спірних позачергових загальних зборах членів кооперативу не була обрана рахункова комісія і не була присутня проста більшість членів кооперативу, а тому збори були неправомочними. Позивачем також зазначалось, що у разі відмови первісного голови правління від виконання своїх обов’язків з об’єктивних причин, рішенням загальних зборів мав бути призначений виконавчий директор кооперативу, а не новий голова правління. При цьому, спірний протокол загальних зборів не було підписано їх секретарем.
Рішенням господарського суду, залишеним без змін постановою суду апеляційної інстанції у задоволені позову було відмовлено. Так, господарські суди дійшли висновків, що спірне рішення загальних зборів не порушує права позивачки. А також, господарськими судами було зазначено про відсутність порушень норм законодавства та статуту ОК під час скликання та проведення загальних зборів членів кооперативу.
Залишаючи без змін рішення судів попередніх інстанцій, колегія суддів Верховного Суду зазначила, що члени обслуговуючого кооперативу незалежно від напряму його діяльності є носіями корпоративних прав, а відносини між його членами та кооперативом, які пов`язані зі створенням, діяльністю, управлінням або припиненням діяльності такої юридичної особи, є корпоративними.
Так, Верховним Судом було зазначено, що оформлення протоколу загальних зборів членів кооперативу без зазначення в ньому про проведення саме позачергових зборів не призвело до прийняття загальними зборами кооперативу протиправних рішень.
Для визнання недійсним рішення загальних зборів товариства необхідно встановити факт порушення цим рішенням прав та законних інтересів учасника (акціонера) товариства. Якщо за результатами розгляду справи факт такого порушення не встановлено, господарський суд не має підстав для задоволення позову.
Незгода члена кооперативу з обранням певної особи, що була обрана головою правління кооперативу відповідною більшістю голосів на загальних зборах з врахуванням голосу цього члена, не може свідчити про порушення його корпоративних прав.
(постанова КГС ВС від 12.02.2020р. у справі №916/1253/19)