flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Не є виключною підставою для визнання договору недійсним звільнення директора підприємства на момент його укладання, необхідно також щоб відповідні відомості були відображені в ЄДРПОУ, - правова позиція Верховного Суду

11 квітня 2018, 18:24

Статтею 7 ЗУ «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» передбачено, що Єдиний державний реєстр створюється з метою забезпечення державних органів та органів місцевого самоврядування, а також учасників цивільного обороту достовірною інформацією про юридичних осіб, громадські формування, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців з Єдиного державного реєстру.

Відповідно до ст.9 ЗУ «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» в Єдиному державному реєстрі містяться, зокрема, відомості про керівника юридичної особи, а за бажанням юридичної особи - також про інших осіб, які можуть вчиняти дії від імені юридичної особи, у тому числі підписувати договори, подавати документи для державної реєстрації тощо, дані про наявність обмежень щодо представництва юридичної особи.

Згідно з ч.ч.1, 3 ст.10 ЗУ «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» якщо документи та відомості, що підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, внесені до нього, такі документи та відомості вважаються достовірними і можуть бути використані у спорі з третьою особою. Якщо відомості, що підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, не внесені до нього, вони не можуть бути використані у спорі з третьою особою, крім випадків, коли третя особа знала або могла знати ці відомості.

Однак, зазначені положення ч.3 ст.92 ЦК України та ст.ст. 7, 9 та 10 ЗУ «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» не були застосовані господарськими судами у даній справі під час вирішення спору, у зв'язку з чим суди дійшли передчасних висновків про відсутність у директора державного підприємства, який підписав спірний договір, повноважень на його укладення, та, відповідно, про наявність підстав для визнання договору, на підставі якого заявлено позовні вимоги, недійсним.

Наявність витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, в якому зазначено що керівником державного підприємства є інша особа не є виключною підставою для визнання договору недійсним. Необхідно з'ясовувати які відомості про керівника державного підприємства або про інших осіб, які можуть вчиняти дії від імені підприємства, та відомості про наявність обмежень щодо представництва підприємства містились в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань станом на дату укладення спірного договору.

 

Постанова Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного господарського суду у справі №922/3717/16 від 22.02.2018р. (посилання http://reyestr.court.gov.ua/Review/72364267)