flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

До уваги Фізичній особі-підприємцю Колесниченко Сергію Сергійовичу

12 квітня 2024, 16:00

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

_______________________________________________________________________________________

 

У Х В А Л А

 "11" квітня 2024 р.

Справа  № 923/1577/21

 

     Господарський суд Одеської області у складі судді Пінтеліної Т.Г., розглянувши  заяву від 11.04.2024р. за вх.№ 2-588/24 Товариства з обмеженою відповідальністю "АВІС-АКВА" про стягнення судових витрат по справі № 923/1577/21 зза позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю "АВІС-АКВА" (21037, м.Вінниця, вул.Пирогова, буд.150, код ЄДРПОУ 35996819) до відповідача: Фізичної особи-підприємця Колесниченко Сергія Сергійовича (73000, м. Херсон, проспект Кутузова, буд. 4, кв. 258, код  2942404534)

про стягнення  59 090,64 грн.

                                                           ВСТАНОВИВ:

Рішенням Господарського суду Одеської області від 12.09.2023 року позов Товариства з обмеженою відповідальністю "АВІС-АКВА" до відповідача Фізичної особи-підприємця Колесниченко Сергія Сергійовича – задоволено повністю.

11.04.2024р. до Господарського суду Одеської області надійшла заява від Товариства з обмеженою відповідальністю "АВІС-АКВА"  про стягнення судових витрат в сумі 4 000 грн.

Частинами 2, 3 ст. 221 ГПК України, передбачено, що для вирішення питання про судові витрати суд призначає судове засідання, яке проводиться не пізніше п’ятнадцяти днів з дня ухвалення рішення по суті позовних вимог. У випадку, визначеному частиною другою цієї статті, суд ухвалює додаткове рішення в порядку, передбаченому статтею 244 цього Кодексу.

Відповідно до п.3 ч.1, ч.3 ст.244 ГПК України суд, що ухвалив рішення, може за заявою учасників справи чи з власної ініціативи ухвалити додаткове рішення, якщо судом не вирішено питання про судові витрати. Суд, що ухвалив рішення, ухвалює додаткове судове рішення в тому самому складі протягом десяти днів з дня надходження відповідної заяви. Додаткове судове рішення ухвалюється в тому самому порядку, що й судове рішення.

За таких обставин, заява Товариства з обмеженою відповідальністю "АВІС-АКВА" від 11.04.2024р. за вх. № 2-588/24 призначається до розгляду у судовому засіданні.

 

        Суд вважає необхідним зазначити наступне.

     Однією з основних засад (принципів) господарського судочинства є відшкодування судових витрат сторони, на користь якої ухвалене судове рішення (пункт 12 частини 3 статті 2 ГПК України).

      Метою впровадження цього принципу є забезпечення особі можливості ефективно захистити свої права в суді, ефективно захиститись у разі подання до неї необґрунтованого позову, а також стимулювання сторін до досудового вирішення спору.

    Практична реалізація згаданого принципу в частині відшкодування витрат на професійну правничу допомогу відбувається в такі етапи:

     1) попереднє визначення суми судових витрат на професійну правничу допомогу (стаття 124 ГПК України);

    2) визначення розміру судових витрат на професійну правничу допомогу, що підлягають розподілу між сторонами (стаття 126 ГПК України): подання (1) заяви (клопотання) про відшкодування судових витрат на професійну правничу допомогу разом з (2) детальним описом робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, і здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги, та (3) доказами, що підтверджують здійснення робіт (наданих послуг) і розмір судових витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи; зменшення суми судових витрат на професійну правничу допомогу, що підлягають розподілу;

3) розподіл судових витрат (стаття 129 ГПК України).

Разом з тим чинне процесуальне законодавство також визначило критерії, які слід застосовувати при визначенні розміру витрат на правничу допомогу.

Відповідно до частини 3 статті 123 ГПК України   до витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать, зокрема витрати на професійну правничу допомогу.

Відповідно до частин 1 та 2 статті 126 ГПК України    витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави.

 За результатами розгляду справи витрати на професійну правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами. Для цілей розподілу судових витрат: 1) розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу професійну правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката, визначається згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; 2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.

Для визначення розміру витрат на професійну правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги (частина 3 статті 126 ГПК України).

 Розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: 1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); 2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); 3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; 4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.

 Відповідно до частин 5, 6 статті 126 ГПК України у разі недотримання вимог частини 4 цієї статті суд може, за клопотанням іншої сторони, зменшити розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, які підлягають розподілу між сторонами. 

Обов`язок доведення неспівмірності витрат покладається на сторону, яка заявляє клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката, які підлягають розподілу між сторонами.

Окрім цього, при визначенні суми відшкодування суд має виходити з критерію реальності адвокатських витрат (встановлення їхньої дійсності та необхідності), а також критерію розумності їхнього розміру, виходячи з конкретних обставин справи та фінансового стану обох сторін (додаткова ухвала Верховного Суду у складі об`єднаної палати Касаційного господарського суду від 03.12.2021 у справі № 927/237/20).

Таким чином, вирішуючи заяву сторони судового процесу про компенсацію понесених нею витрат на професійну правничу допомогу, суду належить дослідити та оцінити додані заявником до заяви документи на предмет належності, допустимості та достовірності відображеної у них інформації. Зокрема, чи відповідають зазначені у документах дані щодо характеру та обсягу правничої допомоги, наданої адвокатом, документам, наявним у судовій справі, чи не вчиняв адвокат під час розгляду справи дій, які призвели до затягування розгляду справи, зокрема, але не виключно, чи не подавав явно необґрунтованих заяв і клопотань, чи не включено у документи інформацію щодо витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, які не підтверджені належними доказами та навпаки, якими доказами підтверджується заявлена до відшкодування сума, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги.

         Такі докази, відповідно до частини першої статті 86 ГПК України, суд оцінює за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Керуючись ст.ст. 221, 234 ГПК України, суд, -

 

УХВАЛИВ:

 

1. Прийняти заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "АВІС-АКВА" про стягнення  судових витрат   до розгляду.

2. Заяву призначити до розгляду в засіданні суду на "06" травня 2024 р. об 11:30год.

      Засідання  відбудеться у приміщенні господарського суду Одеської області за адресою:  м. Одеса, пр-т Шевченка, 29, в залі судових засідань  № 11 (5 поверх), тел. 0(482)307-980.

3. Запропонувати  відповідачу надати суду письмові пояснення по суті поданої  Товариства з обмеженою відповідальністю "АВІС-АКВА"заяви про стягнення  судових витрат в сумі 4 000 грн.   по справі № 923/1577/21 за позовом  ТОВ "АВІС-АКВА" до  фізичної особи-підприємця Колесниченко Сергія Сергійовича.

      Ухвала набирає чинності  11.04.2024р.  в порядку, визначеному ст.235 ГПК України.

 

 

             Суддя                                                                            Т.Г. Пінтеліна