flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

До уваги : Фермерському господарству “ВІКТОРІЯ-АСКАНІЯ”75230, Херсонська область, Чаплинський р-н, с.м.т Асканія-Нова, вул. Будівельна, буд. 24 “А”, код ЄДРПОУ 31775367) Штанько Віталію Миколайовичу 75230, Херсонська область, Чаплинський р-н, с.м.т Аскан

23 листопада 2023, 10:16

ІМЕНЕМ    УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

                                 "08" листопада 2023 р.

 

м. Одеса    

 

Справа № 916/2630/23

 

Господарський суд Одеської області у складі судді Погребної К.Ф. при секретарі судового засідання Фатєєвої Г.В. розглянувши справу №916/2630/23

за позовом Акціонерного товариства “БАНК КРЕДИТ ДНІПРО” (01033, м. Київ, вул. Жилянська, 32, код ЄДРПОУ 14352406) 

до відповідачів: 1. Фермерського господарства “ВІКТОРІЯ-АСКАНІЯ” (75230, Херсонська область, Чаплинський р-н, с.м.т Асканія-Нова, вул. Будівельна, буд. 24 “А”, код ЄДРПОУ 31775367); 2.           Штанько Віталія Миколайовича (75230, Херсонська область, Каховський р-н, с.м.т Асканія-Нова, вул. Будівельна, буд. 24, кв. 61 код 2594118172)

про стягнення 404       827,84грн.    

 

Представники сторін:

Від позивача: Борейко Н.О. довіреність; 

Від відповідачів: не з’явились;    

 

ВСТАНОВИВ:

 

Акціонерне товариство “БАНК КРЕДИТ ДНІПРО”     звернулось до Господарського суду Одеської області із позовом до Фермерського господарства “ВІКТОРІЯ-АСКАНІЯ” та до Штанько Віталія Миколайовича про стягнення 404           827,84грн.              

Позовні вимоги обґрунтовано неналежним виконання відповідачем 1 зобов’язань за кредитним договором №190919-АТ від 19.09.2019р. 

Ухвалою Господарського суду Одеської області від 23.06.2023р. провадження по справі №916/2630/23 було відкрито. Розгляд справи призначено за правилами загального позовного провадження.    

Ухвалою господарського суду Одеської області від 18.10.2023р. підготовче провадження було закрито, розгляд справи призначено по суті в судовому засіданні. 

Судом встановлено, що адресою місцезнаходження відповідачів є    Херсонська область, Чаплинський р-н, с.м.т Асканія-Нова, вул. Будівельна, буд. 24 “А”, та    Херсонська область, Каховський р-н, с.м.т Асканія-Нова, вул. Будівельна, буд. 24, кв. 61.

Згідно ч.1 ст.12-1 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України", якщо остання відома адреса місця проживання (перебування), місцезнаходження чи місця роботи учасників справи знаходиться на тимчасово окупованій території, суд викликає або повідомляє учасників справи, які не мають офіційної електронної адреси, про дату, час і місце першого судового засідання у справі через оголошення на офіційному веб-сайті судової влади України, яке повинно бути розміщене не пізніше ніж за двадцять днів до дати відповідного судового засідання.

Суд викликає або повідомляє таких учасників справи про дату, час і місце інших судових засідань чи про вчинення відповідної процесуальної дії через оголошення на офіційному веб-сайті судової влади України, яке повинно бути розміщене не пізніше ніж за десять днів до дати відповідного судового засідання або вчинення відповідної процесуальної дії.

З опублікуванням такого оголошення відповідач вважається повідомленим про дату, час і місце розгляду справи. 

На виконання положень названого Закону Господарським судом Одеської області вжито заходів щодо належного повідомлення відповідачів про розгляд судом даної справи шляхом розміщення оголошень на офіційному веб-сайті судової влади України.

З урахуванням вищевикладеного, відповідач вважається повідомленим про дату, час і місце розгляду справи у спосіб, визначений ч. 1 ст. 121 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України".

Додатково суд наголошує, що ухвали суду направлялись на всі наявні та відомі суду адреси електронної пошти відповідачів, докази чого відповідно містяться в матеріалах справи.

Також, за приписами частини 1 статті 9 Господарського процесуального кодексу України ніхто не може бути позбавлений права на інформацію про дату, час і місце розгляду своєї справи або обмежений у праві отримання в суді усної або письмової інформації про результати розгляду його судової справи. Будь-яка особа, яка не є учасником справи, має право на доступ до судових рішень у порядку, встановленому законом.

Відповідно до частини 2 статті 2 Закону України “Про доступ до судових рішень” усі судові рішення є відкритими та підлягають оприлюдненню в електронній формі не пізніше наступного дня після їх виготовлення і підписання.

Згідно з ч. ч. 1, 2 ст. 3 Закону України “Про доступ до судових рішень” для доступу до судових рішень судів загальної юрисдикції Державна судова адміністрація України забезпечує ведення Єдиного державного реєстру судових рішень. Єдиний державний реєстр судових рішень - автоматизована система збирання, зберігання, захисту, обліку, пошуку та надання електронних копій судових рішень.

Судові рішення, внесені до Реєстру, є відкритими для безоплатного цілодобового доступу на офіційному веб-порталі судової влади України (ч. 1 ст. 4 Закону України “Про доступ до судових рішень”).

Ухвали Господарського суду Одеської області по справі № 916/2630/23 було оприлюднено в Єдиному державному реєстрі судових рішень, що вбачається за веб-адресою: https://reyestr.court.gov.ua/.

Таким чином, суд зазначає, що відповідач також не був позбавлений права та можливості за власною ініціативою скористатися вільним доступом до електронного реєстру судових рішень в Україні, в силу положень наведеної статті 2, 4 Закону України “Про доступ до судових рішень”, та за відомим номером даної справи № 916/2630/23 ознайомитися із змістом ухвал Господарського суду Одеської області та визначеними у них датами, часом та місцем розгляду даної справи з метою забезпечення представництва своїх інтересів в судових засіданнях.

Крім того, суд зазначає, що відповідачі зобов`язаний демонструвати готовність брати участь на всіх етапах розгляду, що стосуються безпосередньо його, максимально використовувати всі засоби внутрішнього законодавства для прискорення процедури слухання та в розумні інтервали часу - вживати заходів, щоб дізнатись про стан розгляду справи.

Суд вважає, що ним було виконано умови Господарського процесуального кодексу України стосовно належного повідомлення відповідачів про час і місце розгляду справи.

 

Відповідно до ч.9 ст. 165 Господарського процесуального кодексу України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Судом після повернення з нарадчої кімнати, в порядку ст. 240 ГПК України, було проголошено вступну та резолютивну частину рішення.     

Розглянувши матеріали справи та заслухавши пояснення представника позивача, суд встановив наступне.

19.09.2019 року між Акціонерним товариством "БАНК КРЕДИТ ДНІПРО” (банк) та Фермерським господарством “ВІКТОРІЯ-АСКАНІЯ” (позичальник) було укладено    кредитний договір №190919-АТ (надалі – Договір), відповідно до п. 1.1 якого банк з моменту підписання цього Договору зобов’язується надати позичальнику строковий кредит у сумі 2    101     407,50грн. на умовах, встановлених цим Договором, а позичальник зобов’язується належно виконати усі умови необхідні для отримання кредиту, своєчасно і належно здійснювати погашення грошових зобов’язань, а також належно виконувати усі інші зобов’язання, що передбачені договором. Кредит видається у дату, вказану в Графіку погашення Кредиту, який є Додатком №1 до цього Договору, за умови сплати комісії передбаченої п.1.5. цього Договору. Термін повернення Кредиту - в строки встановлені Графіком, з остаточним погашенням по “ 05” серпня 2022 року включно. Кредит за цим Договором підлягає поверненню Позичальником платежами у сумах, що встановлені Графіком. Проценти за користування Кредитом сплачуються Позичальником в порядку передбаченому розділом 7 цього Договору. Позичальник здійснює погашення усіх грошових зобов’язань за цим Договором на рахунок №2909.6.000033520 у Банку, за виключенням сплати комісії передбаченої п.1.5. цього Договору.

Згідно з п. 1.2 Договору, кредит надається на наступні цілі: придбання Пневматичної причіпної посівної комбінації Compact-Soiilair 9/400 HD 167, 2019 р.в., згідно Договору поставки сільськогосподарської техніки №3-07/08/19 від “ 07” серпня 2019 року, укладеним із Товариством з обмеженою відповідальністю “ІНТЕРТЕХІНВЕСТ”, ідентифікаційний код юридичної особи 37988349. Сума Кредиту удень його надання: зараховується Банком безготівково на поточний рахунок позичальника №2600.3.000012311 у Банку та перераховується Банком шляхом договірного списання на рахунок Постачальника для оплати за майно зазначене у п.1.2. цього Договору.

За змістом п. 1.3 Договору передбачено, що процентна ставка за користування Кредитом є: змінюваною. Під “змінюваною процентною ставкою” розуміється - процентна ставка, розмір якої може збільшуватися або зменшуватися в залежності від зміни індексу UIRD, з урахуванням інших положень цього Договору. Плата за користування одержаним Кредитом встановлюється в розмірі 21 % процентів річних. (Розмір процентів встановлений при укладенні цього Договору, з урахуванням індексу UIRD визначеного на “12” вересня 2019 року та виходячи із формули, що зазначена нижче.)

Розмір плати за користування одержаним Кредитом встановлюється з моменту укладення цього Договору і діє до моменту його зміни відповідно до правил, вказаних нижче. Через кожні 12 місяців з дати підписання цього Договору та до моменту повного погашення Кредиту, розмір процентів за користування Кредитом, виданим на підставі цього Договору, змінюється і встановлюється у розмірі, що визначається за формулою: проценти - Індекс UIRD* + 5,23%**, де проценти - розмір процентів за користування Кредитом, виданим на підставі цього Договору, який буде дійсним з моменту кожної чергової зміни цих процентів і до їх наступної зміни, індекс UIRD – український індекс ставок за депозитами фізичних осіб, 5, 48 % - ставка, що встановлюється на дату укладання цього Договору, розмір якої є незмінним протягом всього строку дії Договору. Змінений розмір процентів застосовується з 25-го числа місяця, у якому наступає дата зміни процентів і діє до останнього календарного дня (включно), що передує дню (25-му числу місяця) наступної дати зміни процентів.

Відповідно до п.7.1 Договору, нарахування процентів за користування кредитом здійснюються Банком щомісячно не пізніше останнього робочого дня місяця та одночасно з остаточним погашенням заборгованості по Кредиту.

Положенням п.7.3 Договору визначено, що нарахування та сплата процентів за користування Кредитом здійснюються у гривні. Сплата Позичальником процентів за користування Кредитом здійснюється щомісячно в строк до 10 числа (включно) кожного місяця, наступного за місяцем їх нарахування. Якщо 10 число місяця припадає на вихідний, святковий або інший неробочий день, Позичальник зобов’язаний сплатити проценти удень, що передує такому неробочому дню. Проценти, нараховані за останній період користування Кредитом, сплачуються одночасно з остаточним поверненням Кредиту. Незважаючи на вказане вище, Позичальник зобов’язаний у будь-якому разі сплатити всі нараховані проценти за користування Кредитом в дату погашення Кредиту та/або у дату виконання всіх зобов’язань Позичальника за цим Договором, у т.ч. у випадку вимоги Банку виконати такі зобов’язання, яка може бути пред'явлена Банком у випадках, передбачених цим Договором. Сума заборгованості за процентами за користування Кредитом, що не сплачена Позичальником у визначені цим Договором терміни, з наступного робочого дня вважається простроченою.

Договір набуває чинності з моменту його підписання обома Сторонами і діє до дати вказаної в п.1.1. цього Договору, а в частині невиконаних зобов’язань Позичальника - до моменту повного та належного їх виконання. (п.9.1 Договору).

У додатку №1 до Кредитного договору №190919-АТ від 19.09.2019 року, сторонами було затверджено графік погашення кредиту згідно кредитного договору, а саме визначено розмір платежів погашення кредиту – 215 000 грн з 05.09.2020 по 05.07.2022р, та 166    407,50грн. -05.08.2022р.

Також 19.09.2019року    між Акціонерним товариством “БАНК КРЕДИТ ДНІПРО” та Штанько Віталієм Миколайовичем було укладено Договір поруки №190919-П.

Відповідно до п. 1.1 Договорів поруки, поручитель поручається і солідарно відповідає перед кредитором боржника за виконання боржником у повному обсязі усіх своїх основних зобов’язань за кредитним договором, який було укладено між кредитором та боржником та додатковими договорами до нього, які укладені та/або можуть бути укладені в майбутньому. 

Основними зобов’язаннями відповідно до умов договору поруки є усі існуючі та майбутні грошові зобов’язання боржника перед кредитором, термін виконання яких настав або настане у майбутньому, враховуючи зобов’язання з повернення кредиту, сплати процентів за користування одержаним кредитом на умовах, передбачених кредитним договором (у тому числі з можливістю зміни змінюваної процентної ставки та/або збільшення розміру процентної ставки), сплати процентів за фактичне неправомірне користування простроченим кредитом, комісій, штрафних санкцій та виконання усіх грошових зобов’язань, передбачених в кредитному договорі, що виникають чи будуть виникати протягом усього часу дії кредитного договору і до моменту повного і належного виконання усіх зобов’язань за кредитним договором.

Згідно з п. 1.2 Договору поруки, поручитель відповідає перед кредитором у тому ж обсязі, що і боржник.

Умовами п.п. 2.1.1-2.1.2 Договору поруки передбачено, що поручитель зобов’язується у разі невиконання або неналежного виконання боржником основних зобов’язань за кредитним договором, на підставі письмової вимоги кредитора, що містить розрахунок суми наявної заборгованості, перерахувати суми, що підлягають погашенню на рахунки кредитора в строк     10 робочих днів з дня направлення вимоги або в іншій строк, визначений у письмовій вимозі, направленій у порядку, передбаченому п.5.10 цього Договору. Належно повністю виконати зобов’язання боржника у випадку та з моменту виникнення заборгованості боржника у зв’язку із порушенням умов кредитного договору чи неможливістю виконання ним його зобов’язань (виявлення відомостей про ліквідацію/припинення боржника, виявлення ознак неплатоспроможності боржника, виявлення відомостей про порушення провадження у справі про банкрутство боржника – для боржника – юридичної особи або смерть, тривала відсутність, хвороба, тощо – для боржника – фізичної особи-підприємця). Кредитор вправі вимагати від поручителя дострокового виконання усіх зобов’язань боржника за наявності підстав для дострокового виконання основних зобов’язань, що встановлені умовами кредитного договору.

Положенням п.3.4 Договору поруки визначено, що поручитель відповідає солідарно за зобов’язаннями боржника перед кредитором, що виникають з кредитного договору, а саме: у разі невиконання боржником вказаних зобов’язань, поручитель повинен повністю погасити наявну заборгованість за основними зобов’язаннями по кредитному    договору, на тих же умовах та в ті ж терміни, що і боржник.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач виконав свої зобов’язання за кредитним договором та 20.09.2019 року надав відповідачу-1 кредитні кошти    у розмірі 2    101     407,50 грн, що підтверджується наявними в матеріалах справи меморіальним ордером №55284 від 20.09.2019 року та виписками про рух коштів по банківських рахунках позичальника.

Водночас в порушення прийнятих на себе зобов'язань Фермерського господарства “ВІКТОРІЯ-АСКАНІЯ”    не забезпечило своєчасне погашення кредиту та відсотків, внаслідок чого у нього утворилась заборгованість.

Враховуючи прострочення здійснення регулярних платежів позичальником, позивачем 19.04.2023 року на адресу відповідачів було направлено вимоги в строк до 25.04.2023р. здійснити погашення простроченої заборгованості, або звернутись в Банк для вирішення питання щодо порядку подальшого врегулювання простроченої заборгованості.    Зазначений лист, відповідно до п.10.9 Кредитного договору,    було направлено на відому позивачу електрону адресу позичальника, а також за допомогою CMC повідомлень.

При цьому позивач зазначає, що відповідно до пункту 10.9 Кредитного договору Позичальник вважається повідомленим/таким що отримав вимогу навіть у тому випадку, коли письмове повідомлення/вимога, надіслане на його останню відому адресу (яка зазначена в Договорі та/або письмово повідомлена Позичальником) не було йому доставлено (вручено) незалежно від причин. Крім того, відповідно до п.9.1 договорів поруки Поручитель вважається повідомленим/таким. що отримав повідомлення/вимогу, навіть у тому випадку, коли письмове повідомлення/вимога, надіслане на його останню відому адресу (яка зазначена в Договорі та/або письмово повідомлена Поручителем) не було йому доставлено (вручено) незалежно від причин.

Як вказує позивач, станом на 08.08.2022р. за відповідачем обліковується заборгованість по Кредитному договору в сумі 404     827,84грн., яка складається з залишку    простроченого кредиту в розмірі 381    407,50грн. та залишку прострочених процентів в сумі 23     420,34грн.       

Отже, посилаючись на вищенаведені обставини, Акціонерного товариства “БАНК КРЕДИТ ДНІПРО” звернулось до Господарського суду Одеської області з відповідним позовом за захистом свого порушеного права. 

Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши наявні у справі докази у сукупності та давши їм відповідну правову оцінку, суд дійшов наступних висновків:

Відповідно до ст. 2 Закону України “Про банки і банківську діяльність” банком є юридична особа, яка на підставі банківської ліцензії має виключне право надавати банківські послуги, відомості про яку внесені до Державного реєстру банків. Банківський кредит - будь-яке зобов’язання банку надати певну суму грошей, будь-яка гарантія, будь-яке зобов’язання придбати право вимоги боргу, будь-яке продовження строку погашення боргу, яке надано в обмін на зобов’язання боржника щодо повернення заборгованої суми, а також на зобов’язання на сплату процентів та інших зборів з такої суми.

Згідно зі ст. 55 Закону України “Про банки і банківську діяльність” відносини банку з клієнтом регулюються законодавством України, нормативно-правовими актами Національного банку України та угодами (договорами) між клієнтом та банком.

Як встановлено судом, 19.09.2019 року між Акціонерним товариством "БАНК КРЕДИТ ДНІПРО” (банк) та Фермерським господарством “ВІКТОРІЯ-АСКАНІЯ” (позичальник) було укладено    кредитний договір №190919-АТ (надалі – Договір), відповідно до п. 1.1 якого банк з моменту підписання цього Договору зобов’язується надати позичальнику строковий кредит у сумі 2    101    407,50грн. на умовах, встановлених цим Договором, а позичальник зобов’язується належно виконати усі умови необхідні для отримання кредиту, своєчасно і належно здійснювати погашення грошових зобов’язань, а також належно виконувати усі інші зобов’язання, що передбачені договором. Кредит видається у дату, вказану в Графіку погашення Кредиту, який є Додатком №1 до цього Договору, за умови сплати комісії передбаченої п.1.5. цього Договору. Термін повернення Кредиту - в строки встановлені Графіком, з остаточним погашенням по “ 05” серпня 2022 року включно. Кредит за цим Договором підлягає поверненню Позичальником платежами у сумах, що встановлені Графіком. Проценти за користування Кредитом сплачуються Позичальником в порядку передбаченому розділом 7 цього Договору. Позичальник здійснює погашення усіх грошових зобов’язань за цим Договором на рахунок №2909.6.000033520 у Банку, за виключенням сплати комісії передбаченої п.1.5. цього Договору.

Договір набуває чинності з моменту його підписання обома Сторонами і діє до дати вказаної в п.1.1. цього Договору, а в частині невиконаних зобов’язань Позичальника - до моменту повного та належного їх виконання. (п.9.1 Договору).

Відповідно до ч. 1 ст.1054 Цивільного кодексу України за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов`язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірах та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов`язується повернути кредит та сплатити проценти (ч. 1 ст. 1048 Цивільного кодексу України).

Частиною 2 ст.1054 Цивільного кодексу України встановлено, що до відносин за кредитним договором застосовуються положення параграфа 1 цієї глави, якщо інше не встановлено цим параграфом і не випливає із суті кредитного договору.

Згідно ч. 1 ст. 1046 Цивільного кодексу України за договором позики одна сторона (позикодавець) передає у власність другій стороні (позичальникові) грошові кошти або інші речі, визначені родовими ознаками, а позичальник зобов'язується повернути позикодавцеві таку ж суму грошових коштів (суми позики) або таку ж кількість речей того ж роду та такої якості.

Отже, між АТ “БАНК КРЕДИТ ДНІПРО” та Фермерським господарством “ВІКТОРІЯ-АСКАНІЯ” склалися кредитні правовідносини. 

Згідно ч.1 ст.509 Цивільного кодексу     України, зобов’язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов’язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію: передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо, або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов’язку. Частиною 2    зазначеної статті    встановлено, що зобов’язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 11 Цивільного кодексу України, цивільні права та обов’язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов’язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов’язків, зокрема, є договори та інші правочини.

Відповідно до ст. 174 Господарського кодексу України однією з підстав виникнення господарського зобов’язання є укладання господарського договору та іншої угоди, що передбачені законом, а також угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать. 

Відповідно до ст. 626 Цивільного кодексу України договором є домовленість сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов’язків. 

Згідно ст. 627 Цивільного кодексу України, відповідно до ст.6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.

Відповідно до ч.1 ст. 1054 ЦК України за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов’язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірах та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов’язується повернути кредит та сплатити проценти (ч.1 ст. 1048 ЦК України).

Частиною 2 ст. 1054 ЦК України встановлено, що до відносин за кредитним договором застосовуються положення параграфа 1 цієї глави, якщо інше не встановлено цим параграфом і не випливає із суті кредитного договору.

Згідно зі ст. 1055 ЦК України кредитний договір укладається у письмовій формі. Кредитний договір, укладений з недодержанням письмової форми, є нікчемним.

За змістом ст. 1056-1 ЦК України розмір процентів та порядок їх сплати за договором визначаються в договорі залежно від кредитного ризику, наданого забезпечення, попиту і пропозицій, які склалися на кредитному ринку, строку користування кредитом, розміру облікової ставки та інших факторів.

Відповідно до ч.1 ст. 1048 ЦК України позикодавець має право на одержання від позичальника процентів від суми позики, якщо інше не встановлено договором або законом. Розмір і порядок одержання процентів встановлюються договором. Якщо договором не встановлений розмір процентів, їх розмір визначається на рівні облікової ставки Національного банку України. У разі відсутності іншої домовленості сторін проценти виплачуються щомісяця до дня повернення позики.

Згідно зі ст. 1049 ЦК України позичальник зобов’язаний повернути позикодавцеві позику (грошові кошти у такій самій сумі або речі, визначені родовими ознаками, у такій самій кількості, такого самого роду та такої самої якості, що були передані йому позикодавцем) у строк та в порядку, що встановлені договором. Договір позики є укладеним з моменту передання грошей або інших речей, визначених родовими ознаками.

Судом встановлено, що позивач виконав свої зобов’язання за кредитним договором та 20.09.2019 року надав відповідачу-1 кредитні кошти    у розмірі 2    101     407,50 грн, що підтверджується наявними в матеріалах справи меморіальним ордером №55284 від 20.09.2019 року та виписками про рух коштів по банківських рахунках позичальника.

У відповідності до п.6.1 Договору Позичальник зобов’язаний здійснювати погашення основної заборгованості у відповідності до графіка (Додаток№1 до Договору).

Разом з тим, відповідач-1 свої зобов`язання по оплаті кредиту та сплаті процентів за користування кредитними коштами у встановлених договором розмірі та строки не виконав, внаслідок чого у відповідача-1 станом утворилась заборгованість по кредиту в сумі 381    407,50грн. та    відсоткам в розмірі 23    420,34грн. 

Статтею 193 Господарського кодексу України встановлено, що суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу. Не допускаються одностороння відмова від виконання зобов'язань, крім випадків, передбачених законом, а також відмова від виконання або відстрочка виконання з мотиву, що зобов'язання другої сторони за іншим договором не було виконано належним чином.

За приписами ст.ст. 525, 526 Цивільного кодексу України зобов’язання повинні виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цих Кодексів, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог – відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов’язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Статтями 610, 612 Цивільного кодексу України встановлено, що порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання). Боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

Отже враховуючи вищенаведена, заборгованість по кредиту в сумі 381    407,50грн. та    відсоткам в розмірі 23    420,34грн. підлягають стягненню на користь позивача.

Судом встановлено, що 19.09.2019року     між Акціонерним товариством “БАНК КРЕДИТ ДНІПРО” та Штанько Віталієм Миколайовичем було укладено Договір поруки №190919-П.

Відповідно до п. 1.1 Договорів поруки, поручитель поручається і солідарно відповідає перед кредитором боржника за виконання боржником у повному обсязі усіх своїх основних зобов’язань за кредитним договором, який було укладено між кредитором та боржником та додатковими договорами до нього, які укладені та/або можуть бути укладені в майбутньому. 

Основними зобов’язаннями відповідно до умов договору поруки є усі існуючі та майбутні грошові зобов’язання боржника перед кредитором, термін виконання яких настав або настане у майбутньому, враховуючи зобов’язання з повернення кредиту, сплати процентів за користування одержаним кредитом на умовах, передбачених кредитним договором (у тому числі з можливістю зміни змінюваної процентної ставки та/або збільшення розміру процентної ставки), сплати процентів за фактичне неправомірне користування простроченим кредитом, комісій, штрафних санкцій та виконання усіх грошових зобов’язань, передбачених в кредитному договорі, що виникають чи будуть виникати протягом усього часу дії кредитного договору і до моменту повного і належного виконання усіх зобов’язань за кредитним договором.

Згідно з п. 1.2 Договору поруки, поручитель відповідає перед кредитором у тому ж обсязі, що і боржник.

Умовами п.п. 2.1.1-2.1.2 Договору поруки передбачено, що поручитель зобов’язується у разі невиконання або неналежного виконання боржником основних зобов’язань за кредитним договором, на підставі письмової вимоги кредитора, що містить розрахунок суми наявної заборгованості, перерахувати суми, що підлягають погашенню на рахунки кредитора в строк     10 робочих днів з дня направлення вимоги або в іншій строк, визначений у письмовій вимозі, направленій у порядку, передбаченому п.5.10 цього Договору. Належно повністю виконати зобов’язання боржника у випадку та з моменту виникнення заборгованості боржника у зв’язку із порушенням умов кредитного договору чи неможливістю виконання ним його зобов’язань (виявлення відомостей про ліквідацію/припинення боржника, виявлення ознак неплатоспроможності боржника, виявлення відомостей про порушення провадження у справі про банкрутство боржника – для боржника – юридичної особи або смерть, тривала відсутність, хвороба, тощо – для боржника – фізичної особи-підприємця). Кредитор вправі вимагати від поручителя дострокового виконання усіх зобов’язань боржника за наявності підстав для дострокового виконання основних зобов’язань, що встановлені умовами кредитного договору.

Положенням п.3.4 Договору поруки визначено, що поручитель відповідає солідарно за зобов’язаннями боржника перед кредитором, що виникають з кредитного договору, а саме: у разі невиконання боржником вказаних зобов’язань, поручитель повинен повністю погасити наявну заборгованість за основними зобов’язаннями по кредитному    договору, на тих же умовах та в ті ж терміни, що і боржник.

Згідно зі ст.546 Цивільного кодексу України виконання зобов’язання може забезпечуватися неустойкою, порукою, гарантією, заставою, притриманням, завдатком.

Відповідно до норм ст. 553 Цивільного кодексу України за договором поруки поручитель поручається перед кредитором боржника за виконання ним свого обов'язку. Поручитель відповідає перед кредитором за порушення зобов'язання боржником. Порукою може забезпечуватися виконання зобов'язання частково або у повному обсязі. Поручителем може бути одна особа або кілька осіб.

Статтею 554 Цивільного кодексу України встановлено, що у разі порушення боржником зобов'язання, забезпеченого порукою, боржник і поручитель відповідають перед кредитором як солідарні боржники, якщо договором поруки не встановлено додаткову (субсидіарну) відповідальність поручителя. Поручитель відповідає перед кредитором у тому ж обсязі, що і боржник, включаючи сплату основного боргу, процентів, неустойки, відшкодування збитків, якщо інше не встановлено договором поруки.

Згідно з ч. ч. 1, 2 ст. 543 Цивільного кодексу України у разі солідарного обов'язку боржників (солідарних боржників) кредитор має право вимагати виконання обов'язку частково або в повному обсязі як від усіх боржників разом, так і від будь-кого з них окремо. Кредитор, який одержав виконання обов'язку не в повному обсязі від одного із солідарних боржників, має право вимагати недоодержане від решти солідарних боржників. Солідарні боржники залишаються зобов'язаними доти, доки їхній обов'язок не буде виконаний у повному обсязі.

Таким чином, суд погоджується з позицією позивача щодо наявності у відповідачів солідарного обов’язку щодо виконання зобов’язання за Кредитним договором №190919-АТ від 19.09.2019р.

Відповідно до матеріалів справи, у зв’язку з порушенням відповідачем умов Кредитного договору, позивачем 19.04.2023 року на адресу відповідачів було направлено лист, згідно якого останній вимагав в строк до 25.04.2023р. здійснити погашення простроченої заборгованості, або звернутись в Банк для вирішення питання щодо порядку подальшого врегулювання простроченої заборгованості.    Зазначений лист, відповідно до п.10.9 Кредитного договору,    було направлено на відому позивачу електрону адресу позичальника, а також за допомогою CMC повідомлень.

При цьому відповідно до пункту 10.9 Кредитного договору Позичальник вважається повідомленим/таким що отримав вимогу навіть у тому випадку, коли письмове повідомлення/вимога, надіслане на його останню відому адресу (яка зазначена в Договорі та/або письмово повідомлена Позичальником) не було йому доставлено (вручено) незалежно від причин. Крім того, відповідно до п.9.1 договорів поруки Поручитель вважається повідомленим/таким. що отримав повідомлення/вимогу, навіть у тому випадку, коли письмове повідомлення/вимога, надіслане на його останню відому адресу (яка зазначена в Договорі та/або письмово повідомлена Поручителем) не було йому доставлено (вручено) незалежно від причин.

Отже, на підставі вищевикладеного, суд дійшов висновку про наявність підстав для солідарного стягнення з Фермерського господарства “ВІКТОРІЯ-АСКАНІЯ” та до Штанько Віталія Миколайовича заборгованості за кредитом у розмірі 381    407,50грн., заборгованості по відсоткам у розмірі 23    420,34грн.

Станом на день розгляду справи, відповідачі борг не сплатили, документів спростовуючи позовні вимоги не надали.

Відповідно до вимог ч.1 ст.73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Згідно ч.1 ст.74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

У відповідності до ст.76 ГПК України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Зі змісту ст.77 ГПК України вбачається, що обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Докази, одержані з порушенням закону, судом не приймаються.

Статтею 86 ГПК України встановлено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об’єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв’язок доказів у їх сукупності.

Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Частинами ч.ч.1, 2, 3 ст.13 ГПК України встановлено, що судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов’язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.

Принцип рівності сторін у процесі вимагає, щоб кожній стороні надавалася розумна можливість представляти справу в таких умовах, які не ставлять цю сторону у суттєво невигідне становище відносно другої сторони (п.87 Рішення Європейського суду з прав людини у справі "Салов проти України" від 06.09.2005р.).

У Рішенні Європейського суду з прав людини у справі "Надточий проти України" від 15.05.2008р. зазначено, що принцип рівності сторін передбачає, що кожна сторона повинна мати розумну можливість представляти свою сторону в умовах, які не ставлять її в суттєво менш сприятливе становище в порівнянні з опонентом.

Змагальність означає таку побудову судового процесу, яка дозволяє всім особам - учасникам певної справи відстоювати свої права та законні інтереси, свою позицію у справі. 

Принцип змагальності є процесуальною гарантією всебічного, повного та об’єктивного з’ясування судом обставин справи, ухвалення законного, обґрунтованого і справедливого рішення у справі.

Враховуючи вищевикладене, позовні вимоги Акціонерного товариства “БАНК КРЕДИТ ДНІПРО” є обґрунтованими, підтверджені належними доказами, наявними в матеріалах справи, а тому підлягають задоволенню.

Судові витрати по сплаті судового збору покласти на відповідачів згідно ст.129 ГПК України.

Керуючись ст.ст. 129, 232, 233, 236-238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд    -    

ВИРІШИВ:

 

1.        Позов    Акціонерного товариства “БАНК КРЕДИТ ДНІПРО” (01033, м. Київ, вул. Жилянська, 32, код ЄДРПОУ 14352406) до Фермерського господарства “ВІКТОРІЯ-АСКАНІЯ” (75230, Херсонська область, Чаплинський р-н, с.м.т Асканія-Нова, вул. Будівельна, буд. 24 “А”, код ЄДРПОУ 31775367) та до        Штанько Віталія Миколайовича (75230, Херсонська область, Каховський р-н, с.м.т Асканія-Нова, вул. Будівельна, буд. 24, кв. 61 код 2594118172)    – задовольнити повністю. 

2. Стягнути солідарно з Фермерського господарства “ВІКТОРІЯ-АСКАНІЯ” (75230, Херсонська область, Чаплинський р-н, с.м.т Асканія-Нова, вул. Будівельна, буд. 24 “А”, код ЄДРПОУ 31775367) та до       Штанько Віталія Миколайовича (75230, Херсонська область, Каховський р-н, с.м.т Асканія-Нова, вул. Будівельна, буд. 24, кв. 61 код 2594118172)    на користь Акціонерного товариства “БАНК КРЕДИТ ДНІПРО” (01033, м. Київ, вул. Жилянська, 32, код ЄДРПОУ 14352406) заборгованість по простроченому кредиту у розмірі 381    407 (триста вісімдесят одна тисяча чотириста сім)грн. 50коп., заборгованість по простроченим процентам в сумі 23     420 (двадцять три тисячі чотириста двадцять)грн. 34 коп.        та судовий збір в сумі 6     072 (шість тисяч сімдесят дві)грн. 42коп. 

 

Рішення набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 241    ГПК України.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Відповідно до ст. ст. 254, 256 ГПК України учасники справи, особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов'язки, мають право подати апеляційну скаргу на рішення суду першої інстанції. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.                                                                                    

Повне рішення    складено        20 листопада 2023 р.

 Суддя                                                                                                                                                                                   К.Ф. Погребна