Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"10" липня 2023 р. |
м. Одеса |
Справа № 916/1110/23 |
Господарський суд Одеської області
У складі судді Желєзної С.П.
Секретаря судових засідань Босової Ю.С.
За участю представників сторін:
Від позивача: Пучкова Л.А. на підставі ордеру;
Від відповідачів: не з`явились;
Розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом акціонерного товариства комерційний банк „Приватбанк” до фермерського господарства „Південний аграрний союз”, Чепок Діляри Ремзіївни про стягнення 552 936,12 грн., –
ВСТАНОВИВ:
Акціонерне товариство комерційний банк „Приватбанк” (далі по тексту – АТ КБ „Приватбанк”) звернулось до господарського суду із позовною заявою про солідарне стягнення з фермерського господарства „Південний аграрний союз” (далі по тексту – ФГ „Південний аграрний союз”), Чепок Діляри Ремзіївни (далі по тексту – Чепок Д.Р.) заборгованості у загальному розмірі 552 936,12 грн., яка складається із заборгованості за тілом кредиту у розмірі 250 000,00 грн., заборгованості в порядку регресу за сплаченою гарантією у розмірі 250 000,00 грн., заборгованості за процентами у розмірі 52 936,12 грн.
В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач посилається на неналежне виконання ФГ „Південний аграрний союз” зобов’язань, прийнятих на себе за умовами кредитного договору від 21.12.2021р., виконання зобов’язань за яким забезпечено договором поруки від 21.12.2021р., укладеним між позивачем та Чепок Д.Р., а також державною гарантією згідно укладеного з Міністерством фінансів України договору про надання державної гарантії на портфельній основі №13010-05/269 від 31.12.2020р.
Ухвалою суду від 27.03.2023р. дана справа була призначена до розгляду за правилами загального позовного провадження.
Ухвалою від 26.04.2023р. судом було витребувано у Міністерства соціальної політики України інформацію щодо Чепок Д.Р. з Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб.
Чепок Д.Р. згідно відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань виступає учасником та одночасно керівником ФГ „Південний аграрний союз”. Згідно даних реєстру, а також враховуючи вказані у договорах реквізити сторін, Чепок Д.Р. зареєстрована за адресою: 75600, Херсонська область, Голопристанський район, с. Новоселівка.
Місцезнаходженням ФГ „Південний аграрний союз” згідно відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань є наступна адреса: 75663, Херсонська область, Голопристанський район, с. Добропілля, вул. Миру, буд. 35.
Поряд з цим, вся територія Скадовського району, до якого входить Долматівська сільська об’єднана громада, яка включає в себе, зокрема, селище Новоселівка та село Добропілля, згідно з наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України №309 від 22.12.2022р. (із змінами) включена до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, датою початку тимчасової окупації є 24.02.2022р.
Відповідно до ч. 1 ст. 12-1 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" № 1207-VII від 15.04.2014р. якщо остання відома адреса місця проживання (перебування), місцезнаходження чи місце роботи учасників справи знаходиться на тимчасово окупованій території, суд викликає або повідомляє учасників справи, які не мають офіційної електронної адреси, про дату, час і місце першого судового засідання у справі через оголошення на офіційному веб-сайті судової влади України, яке повинно бути розміщене не пізніше ніж за двадцять днів до дати відповідного судового засідання. Суд викликає або повідомляє таких учасників справи про дату, час і місце інших судових засідань чи про вчинення відповідної процесуальної дії через оголошення на офіційному веб-сайті судової влади України, яке повинно бути розміщене не пізніше ніж за десять днів до дати відповідного судового засідання або вчинення відповідної процесуальної дії. З опублікуванням такого оголошення відповідач вважається повідомленим про дату, час і місце розгляду справи.
На виконання вимог Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" Чепок Д.Р. та ФГ „Південний аграрний союз” були повідомлені про розгляд судом даної справи шляхом публікації всіх ухвал суду на офіційному веб-сайті суду. Крім того, додатково ухвали суду були направлені на електронну пошту відповідачів, зазначену у позовній заяві.
11.05.2023р. до суду від Міністерства соціальної політики України надійшло повідомлення, що Чепок Д.Р. не перебуває на обліку внутрішньо переміщених осіб.
З огляду на викладене, господарський суд доходить висновку про належне повідомлення Чепок Д.Р. та ФГ „Південний аграрний союз” про розгляд судом даного спору. Оскільки відповідачами не було надано суду відзиву на позов, справа розглядається за наявними в ній матеріалами відповідно до ст. 178 ГПК України.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши доводи та пояснення представника позивача, господарський суд встановив наступне.
31.12.2020р. між Міністерством фінансів України (Гарант) та АТ КБ „Приватбанк” (Бенефіціар) було укладено договір про надання державної гарантії на портфельній основі №13010-05/269, відповідно до п. п. 2.1, 2.2 якого Гарант на умовах цього договору та в межах ліміту гарантії надає на користь Бенефіціара безвідкличну гарантію з метою гарантування виконання Принципалами частини своїх грошових зобов’язань перед Бенефіціаром за кредитними договорами, включеними до портфеля. Гарантія надається за кредитами, включеними до портфеля.
Згідно з п. п. 6.1, 6.2 договору про надання державної гарантії на портфельній основі №13010-05/269 від 31.12.2020р. у разі здійснення Гарантом виплати суми сплати за гарантією (далі – ССГ) за будь-яким проблемним кредитом Бенефіціар зобов’язується відобразити в обліку виникнення заборгованості Принципала перед бюджетом на суму здійсненої Гарантом виплати ССГ та застосувати інструменти врегулювання заборгованості (в тому числі, але не виключно, за рахунок реалізації предмета забезпечення) за таким проблемним кредитом. Таке звернення стягнення має бути здійснено Бенефіціаром у найкоротші строки. З метою реалізації зворотної вимоги (регресу) Гаранта до Принципала та на виконання статті 6-1 Закону України “Про Державний бюджет України на 2020 рік” та вимог, передбачених пунктами 6.1 та 6.3 цього договору, Бенефіціар, виступаючи на підставі Порядку та цього договору, зобов’язується:
- застосувати інструменти врегулювання заборгованості (в тому числі, але не виключно, за рахунок реалізації предмета забезпечення) за проблемним кредитом з метою погашення простроченої заборгованості перед бюджетом та зобов’язань Позичальника зі сплати пені, нарахованої відповідно до пункту 6.8 цього договору за таким проблемним кредитом;
- здійснювати заходи щодо стягнення суми, сплаченої Гарантом, з усіма процесуальними правами, що надаються позивачу (за винятком права: підпису заяви про повну або часткову відмову від заяви про порушення (відкриття) провадження у справі про банкрутство, підпису заяви про відмову від заяви з грошовими вимогами до боржника; підпису заяви про повне або часткове визнання позову, про повну або часткову відмову від позову, про зменшення розміру позовних вимог), в судах, а також органах нотаріату, органах державної виконавчої служби, з приватними виконавцями, арбітражними керуючими, адвокатами.
Відповідно до п. 6.3 договору про надання державної гарантії на портфельній основі №13010-05/269 від 31.12.2020р. кошти, отримані внаслідок застосування інструментів врегулювання заборгованості (в тому числі, але не виключно, за рахунок реалізації предмета забезпечення) за проблемним кредитом, перераховуються на рахунок Гаранта в сумі, пропорційній ставці індивідуальної гарантії за таким проблемним кредитом (але не більше загальної суми всіх ССГ, яка була сплачена за таким проблемним кредитом, та пені, нарахованої відповідно до пункту 6.8 цього договору), та зараховуються Гарантом насамперед у рахунок погашення простроченої заборгованості перед бюджетом, у зв’язку з чим Бенефіціар робить відповідний бухгалтерський запис та зменшує заборгованість принципала перед державним бюджетом.
21.12.2021р. між АТ КБ „Приватбанк” (Банк) та ФГ „Південний аграрний союз” (Позичальник) було укладено кредитний договір №37478478-КД-1, розділ „А” якого визначає істотні умови кредитування, якими є наступні: вид кредиту - невідновлювальна кредитна лінія; ліміт цього договору складає 500 000,00 грн.; термін повернення кредиту - 01.07.2024 року.
Згідно з п. 6 розділу „А” кредитного договору №37478478-КД-1 від 21.12.2021р. за користування кредитом Позичальник сплачує проценти у розмірі 14,31 % річних від суми залишку непогашеної заборгованості. У випадку невиконання та/або неналежного виконання Позичальником зобов'язань, передбачених п. 2.2.13 цього договору, Банк за користування кредитом встановлює Позичальнику проценти у розмірі 17,31 % річних. При цьому, Банк направляє Позичальнику письмове повідомлення із зазначенням підстави - порушення зобов'язань, передбачених п. 2.2.13 цього договору та дати початку нарахування підвищених процентів, без внесення змін до цього договору. За умови відновлення виконання Позичальником зобов'язань, передбачених п. 2.2.13 цього договору, Позичальник за користування кредитом сплачує проценти у розмірі зазначеному в п. А.6. цього договору При цьому, Банк направляє письмове повідомлення Позичальнику із зазначенням процентної ставки у розмірі, зазначеному в п. А.6. цього договору та дати початку її нарахування. Сторони узгодили, що по закінченню кожних 12 місяців з дня укладання цього договору розмір процентів за користування кредитом може бути переглянуто за ініціативою однієї із сторін, про що сторони укладають договори про внесення змін до цього договору. У випадку відмови Позичальника від розміру процентної ставки, переглянутої за ініціативи Банку, сторони узгодили, що за користування кредитом Позичальник сплачує проценти у розмірі облікової ставки НБУ на дату перегляду, помноженої на 3, про що Банк направляє письмове повідомлення Позичальнику із зазначенням дати початку їх нарахування без внесення змін до цього договору.
Відповідно до п. 11 розділу „А” кредитного договору №37478478-КД-1 від 21.12.2021р. будь-які повідомлення, запити та кореспонденція за цим договором або у зв'язку з ним повинні бути в письмовій формі або можуть передаватися по електронній пошті, за умови, що оригінали юридично важливої кореспонденції і документації повинні передаватися визнаною в Україні кур'єрською службою або вручатися особисто. Будь-яке таке повідомлення повинно бути адресовано одержувачу на його адресу, що вказана нижче, або за іншою адресою, яка може час від часу повідомлятися в письмовій формі одержувачем відправнику як адреса одержувача. Для доказу вручення повідомлення або документа буде достатнім довести, що доставка була здійснена особисто або що конверт, що містить повідомлення або документ, мав вірно вказану адресу і був відправлений (відповідно до вимог даного пункту, і всі поштові витрати були повністю оплачені), або що повідомлення електронною поштою було відправлено на адресу електронної пошти відповідної сторони.
Умовами п. 2.1 кредитного договору №37478478-КД-1 від 21.12.2021р. врегульовано, що Банк зобов’язується відкрити для обслуговування кредиту рахунки, зазначені у п. А. 4 цього договору; надати кредит шляхом перерахування кредитних коштів на підставі розрахункових документів Позичальника на цілі, відмінні від сплати страхових платежів, у межах суми, обумовленої договором, а також за умови виконання Позичальником зобов'язань, передбачених п. 2.2.1, 2.2.12 цього договору. Зобов'язання з видачі цільового кредитного ліміту або його частини згідно з умовами цього договору виникають у Банка після підписання сторонами цього договору з урахуванням 5-денного строку, зазначеного у п.1.1. договору. Зобов'язання з видачі кредиту або його частини на сплату страхових платежів виникають у Банку у випадку непред'явлення Позичальником документів, що підтверджують сплату страхових платежів за рахунок інших джерел.
Положеннями п. 2.2 кредитного договору №37478478-КД-1 від 21.12.2021р. врегульовано, що Позичальник зобов'язується використовувати кредит на цілі та у порядку, передбаченому п. 1.1 цього договору; сплатити проценти за користування кредитом, повернути кредит у терміни, встановлені договором.
Згідно з пп. 2.3.8 п. 2.3 кредитного договору №37478478-КД-1 від 21.12.2021р. Банк, незалежно від настання термінів виконання зобов'язань Позичальником за цим договором, має право вимагати дострокового повернення суми кредиту, сплати процентів та винагород, при настанні умов, передбачених п. 2.3.2. цього договору (наприклад, неотримання від Позичальника згоди на зміну процентної ставки за користування кредитом, зміни періодичності порядку сплати платежів по кредиту; порушення Позичальником будь-якого із зобов'язань, передбачених умовами цього договору) або у випадку зменшення розміру активів Позичальника на 30 і більше процентів у порівнянні з розміром його активів зазначених у відповідної річної звітності за попередній рік.
Кредитний договір №37478478-КД-1 від 21.12.2021р. був 22.12.2021р. підписаний АТ КБ „Приватбанк” та ФГ „Південний аграрний союз” із накладенням кваліфікованих електронних підписів сторін.
21.12.2021р. між АТ КБ „Приватбанк” та ФГ „Південний аграрний союз” було укладено додаткову угоду №1 до кредитного договору №37478478-КД-1 від 21.12.2021р. Вказана угода була підписана також сторонами із накладенням кваліфікованих електронних підписів сторін. У додатку №1 до додаткової угоди №1 сторонами було викладено графік платежів за кредитним договором.
Додаткова угода №1 від 21.12.2021р. до кредитного договору №37478478-КД-1 від 21.12.2021р. була укладена сторонами згідно з приписами Порядку надання фінансової державної підтримки суб’єктам малого та середнього підприємництва, затвердженого Постановою КМУ N28 від 24.01.2020 року, з огляду на відповідність Позичальника критеріям Порядку на отримання фінансової державної підтримки.
21.12.2021р. між АТ КБ „Приватбанк” (Кредитор) та Чепок Д.Р. (Поручитель) було укладено договір поруки №37478478-ДП-1/1, відповідно до п. 1.1 предметом цього договору є надання поруки Поручителем перед Кредитором за виконання зобов'язань ФГ „Південний аграрний союз” за кредитним договором №37478478-КД-1 від 21.12.2021р. з терміном дії до 01.07.2024р.
Згідно з п. 1.5 договору поруки №37478478-ДП-1/1 від 21.12.2021р. у випадку невиконання Боржником зобов'язань за кредитним договором, Боржник та Поручитель відповідають перед Кредитором як солідарні боржники.
Відповідно до п. 2.1.2 договору поруки №37478478-ДП-1/1 від 21.12.2021р. у випадку невиконання Боржником якого-небудь зобов'язання, передбаченого п.1.1 цього договору, Кредитор має право направити Поручителю вимогу із зазначенням невиконаного(их) зобов'язання(нь). Не направлення Кредитором вказаної вимоги не є перешкодою та не позбавляє права Кредитора звернутися до суду з вимогою виконати взяті на себе Поручителем зобов'язання або вимагати від Поручителя виконання взятих на себе зобов'язань іншими способами. Поручитель відповідає перед Кредитором як солідарний Боржник у випадку невиконання Боржником зобов'язань за кредитним договором, незалежно від факту направлення чи ненаправлення Кредитором Поручителю передбаченої даним пунктом вимоги.
Договір поруки №37478478-ДП-1/1 від 21.12.2021р. був 22.12.2021р. підписаний АТ КБ „Приватбанк” та Чепок Д.Р. із накладенням кваліфікованих електронних підписів сторін.
На підставі платіжного доручення від 31.12.2021р. АТ КБ „Приватбанк” на виконання зобов’язань за кредитним договором №37478478-КД-1 від 21.12.2021р. було перераховано на рахунок ФГ „Південний аграрний союз” грошові кошти у розмірі 500 000,00 грн.
05.12.2022р. АТ КБ „Приватбанк” звернулось до ФГ „Південний аграрний союз” із вимогою №11220HEB0S123 про розірвання кредитного договору №37478478-КД-1 від 21.12.2021р. з 04.01.2023р. у зв’язку з наявністю у відповідача простроченої заборгованості.
Вимога №11220HEB0S123 від 05.12.2022р. про розірвання кредитного договору була 06.12.2021р. направлена на електронну пошту ФГ „Південний аграрний союз”, вказану у п. 11 розділу „А” кредитного договору.
06.01.2023р. АТ КБ „Приватбанк” звернулось до Міністерства фінансів України із вимогою про сплату за гарантією за договором про надання гарантії на портфельній основі №13010-05/269 від 31.12.2020р., згідно якого Банком було повідомлено про настання гарантійного випадку за проблемним кредитом №37478478-КД-1 від 21.12.2021р. згідно з реєстром, станом на 31.12.2022р., у зв’язку з чим, Банк просив виплатити гарантію у розмірі 250 000,00 грн.
Листом № 11220HEB0S123 від 06.01.2023р., який 10.01.2023р. був направлений на електронну пошту ФГ „Південний аграрний союз”, АТ КБ „Приватбанк” повідомило позивача про надсилання Міністерству фінансів України, як гаранту за кредитним договором № 37478478-КД-1 від 21-12-2021 , вимоги на сплату за гарантією № 102 від 06.01.2023р.
03.02.2023р. Міністерством фінансів України було виплачено АТ КБ „Приватбанк” банківську гарантію у розмірі 250 000,00 грн., що підтверджується випискою по банківському рахунку.
Вирішуючи питання про правомірність та обґрунтованість заявлених в межах даної справи позовних вимог, суд виходить із наступного.
Так, згідно зі ст. 11 ЦК України цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є: договори та інші правочини.
Частиною 1 статті 626 ЦК України передбачено, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.
Частина 1 статті 202 ЦК України визначає, що правочином є дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.
При цьому за правилами статті 14 ЦК України цивільні обов`язки виконуються у межах, встановлених договором або актом цивільного законодавства.
У відповідності до ч. 2 ст. 509 ЦК України зобов`язання виникають з підстав, встановлених ст. 11 цього Кодексу, у тому числі і з договорів. Згідно ст. 629 ЦК України договір є обов`язковим для виконання сторонами. Зобов`язання, в свою чергу, згідно вимог ст.ст. 525, 526 ЦК України, має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу. Одностороння відмова від виконання зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається.
Відповідно до ч.1 ст. 179 Господарського кодексу України майново-господарські зобов`язання, які виникають між суб`єктами господарювання або між суб`єктами господарювання і негосподарюючими суб`єктами - юридичними особами на підставі господарських договорів, є господарсько-договірними зобов`язаннями.
Статтею 193 ГК України встановлено, що суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Згідно з ч. 1 ст. 1054 ЦК України, за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов`язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов`язується повернути кредит та сплатити проценти.
Відповідно до ст. 526 ЦК України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (ст. 525 ЦК України).
Статтею 530 Цивільного кодексу України встановлено, що якщо у зобов`язанні встановлений строк його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк.
Частиною 2 ст. 1054 ЦК України передбачено, що до відносин за кредитним договором застосовуються положення параграфа 1 глави 71 („Позика), якщо інше не встановлено цим параграфом і не випливає із суті кредитного договору.
Згідно ч. 1 ст. 1046 ЦК України встановлено, що за договором позики одна сторона (позикодавець) передає у власність другій стороні (позичальникові) грошові кошти або інші речі, визначені родовими ознаками, а позичальник зобов`язується повернути позикодавцеві таку ж суму грошових коштів (суми позики) або таку ж кількість речей того ж роду та такої якості.
Згідно з ч. 1 ст. 1048 ЦК України позикодавець має право на одержання від позичальника процентів від суми позики, якщо інше не встановлено договором або законом. Розмір і порядок одержання процентів встановлюються договором. Якщо договором не встановлений розмір процентів, їх розмір визначається на рівні облікової ставки Національного банку України. У разі відсутності іншої домовленості сторін проценти виплачуються щомісяця до дня повернення позики.
Водночас вимогами ч. 1 ст. 1049 Цивільного кодексу України передбачено, що позичальник зобов`язаний повернути позикодавцеві позику (грошові кошти у такій самій сумі або речі, визначені родовими ознаками, у такій самій кількості, такого самого роду та такої самої якості, що були передані йому позикодавцем) у строк та в порядку, що встановлені договором. Якщо договором не встановлений строк повернення позики або цей строк визначений моментом пред`явлення вимоги, позика має бути повернена позичальником протягом тридцяти днів від дня пред`явлення позикодавцем вимоги про це, якщо інше не встановлено договором.
Відповідно до ч. 2 ст. 1050 Цивільного кодексу України якщо договором встановлений обов'язок позичальника повернути позику частинами (з розстроченням), то в разі прострочення повернення чергової частини позикодавець має право вимагати дострокового повернення частини позики, що залишилася, та сплати процентів, належних йому відповідно до статті 1048 цього Кодексу.
Статтями 610, 612 ЦК України встановлено, що порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання). Боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Господарським судом під час вирішення даного спору було встановлено, що 31.12.2021р. АТ КБ „Приватбанк” на виконання зобов’язань за кредитним договором №37478478-КД-1 від 21.12.2021р. було перераховано на рахунок ФГ „Південний аграрний союз” кредитні кошти у розмірі 500 000,00 грн.
Проте, як з`ясовано судом та не спростовано ФГ „Південний аграрний союз”, останній прийняті на себе зобов`язання щодо своєчасного повернення кредитних коштів, виданих Банком згідно кредитного договору та сплати процентів не виконав, у зв’язку з чим, Банком було реалізоване право на дострокове розірвання кредитного договору. При цьому, судом враховано, що направлення вимоги про дострокове розірвання кредитного договору №37478478-КД-1 від 21.12.2021р. на електронну пошту ФГ „Південний аграрний союз”, вказану у договорі, відповідає вимогам п. 11 розділу „А” договору.
З викладених обставин господарський суд, перевіривши здійснений Банком розрахунок процентів за користування кредитом, які були нараховані по 03.01.2023р. включно, тобто до дати розірвання договору, вказаної у вимозі №11220HEB0S123 від 05.12.2022р., дійшов висновку про наявність правових підстав для присудження до стягнення із ФГ „Південний аграрний союз” на користь АТ КБ „Приватбанк” заборгованості за тілом кредиту у розмірі 250 000,00 грн. та заборгованості за процентами у розмірі 52 936,12 грн.
Вирішуючи питання про наявність правових підстав для задоволення заявлених АТ КБ „Приватбанк” позовних вимог про стягнення заборгованості в порядку регресу за сплаченою гарантією у розмірі 250 000,00 грн., суд виходить з наступного.
Згідно зі ст. 560 ЦК України за гарантією банк, інша фінансова установа, страхова організація (гарант) гарантує перед кредитором (бенефіціаром) виконання боржником (принципалом) свого обов'язку. Гарант відповідає перед кредитором за порушення зобов'язання боржником.
Відповідно до ст. 563 ЦК України у разі порушення боржником зобов'язання, забезпеченого гарантією, гарант зобов'язаний сплатити кредиторові грошову суму відповідно до умов гарантії. Вимога кредитора до гаранта про сплату грошової суми відповідно до виданої ним гарантії пред'являється у письмовій формі. До вимоги додаються документи, вказані в гарантії. У вимозі до гаранта або у доданих до неї документах кредитор повинен вказати, у чому полягає порушення боржником основного зобов'язання, забезпеченого гарантією. Кредитор може пред'явити вимогу до гаранта у межах строку, встановленого у гарантії, на який її видано. Кредитор не може передавати іншій особі право вимоги до гаранта, якщо інше не встановлено гарантією.
Постановою Кабінету Міністрів України №28 від 24.01.2020р. було затверджено Порядок надання фінансової державної підтримки суб’єктам малого та середнього підприємництва, який визначає умови, критерії та механізм надання фінансової державної підтримки (далі - державна підтримка) суб’єктам підприємництва шляхом здешевлення вартості кредитів.
Відповідно до п. 5 Порядку надання фінансової державної підтримки суб’єктам малого та середнього підприємництва державна підтримка надається в межах отриманих Фондом коштів, передбачених у державному бюджеті, у вигляді, зокрема, часткової компенсації Фондом процентних ставок за кредитами суб’єктів підприємництва (далі - компенсація відсотків). Надання державної підтримки суб’єкту підприємництва, передбаченої цим підпунктом, може здійснюватися разом з наданням державних гарантій на портфельній основі відповідно до Порядку надання державних гарантій на портфельній основі, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 р. № 723 (Офіційний вісник України, 2021 р., № 58, ст. 3604) (далі - державні гарантії на портфельній основі).
21.12.2021р. між АТ КБ „Приватбанк” та ФГ „Південний аграрний союз” було укладено додаткову угоду №1 до кредитного договору №37478478-КД-1 від 21.12.2021р. Так, вказана угода була укладена між сторонами з огляду на відповідність Позичальника критеріям Порядку на отримання фінансової державної підтримки.
АТ КБ „Приватбанк” було реалізоване право на отримання гарантії у зв’язку з порушенням ФГ „Південний аграрний союз” зобов’язань за кредитним договором, що відповідає умовами договору про надання державної гарантії на портфельній основі №13010-05/269 від 31.12.2020р. та підтверджується випискою по банківському рахунку про зарахування позивачу 03.02.2023р. від Міністерства фінансів України грошових коштів у розмірі 250 000,00 грн.
Відповідно до абзацу 4 ст. 6-1 Закону України “Про Державний бюджет України на 2020 рік” № 294-IX від 14.11.2019р. прострочена заборгованість суб’єктів господарювання перед державою та перед банком-кредитором за кредитами, залученими під державну гарантію на портфельній основі, стягується з таких суб’єктів господарювання банком-кредитором у порядку, встановленому законодавством та відповідним правочином щодо надання державної гарантії на портфельній основі, з подальшим перерахуванням пропорційної частки в рахунок погашення заборгованості перед державним бюджетом.
Враховуючи умови договору про надання державної гарантії на портфельній основі №13010-05/269 від 31.12.2020р., а також положення Закону України “Про Державний бюджет України на 2020 рік” № 294-IX від 14.11.2019р., суд дійшов висновку про наявність у АТ КБ „Приватбанк” права на стягнення із ФГ „Південний аграрний союз” в порядку регресу грошових коштів за гарантією у розмірі 250 000,00 грн., які згідно умов договору мають бути в подальшому перераховані на рахунок Міністерства фінансів України у сумі, пропорційній ставці індивідуальної гарантії за таким проблемним кредитом.
З викладених обставин господарський суд дійшов висновку про необхідність задоволення заявлених АТ КБ „Приватбанк” позовних вимог у названій частині шляхом присудження до стягнення із ФГ „Південний аграрний союз” в порядку регресу грошових коштів у розмірі 250 000,00 грн., які для Позичальника фактично є частиною отриманого від Банку кредиту.
Відповідно до ст. ст. 541, 543 ЦК України солідарний обов'язок або солідарна вимога виникають у випадках, встановлених договором або законом, зокрема у разі неподільності предмета зобов'язання. У разі солідарного обов'язку боржників (солідарних боржників) кредитор має право вимагати виконання обов'язку частково або в повному обсязі як від усіх боржників разом, так і від будь-кого з них окремо. Кредитор, який одержав виконання обов'язку не в повному обсязі від одного із солідарних боржників, має право вимагати недоодержане від решти солідарних боржників. Солідарні боржники залишаються зобов'язаними доти, доки їхній обов'язок не буде виконаний у повному обсязі. Солідарний боржник не має права висувати проти вимоги кредитора заперечення, що ґрунтуються на таких відносинах решти солідарних боржників з кредитором, у яких цей боржник не бере участі. Виконання солідарного обов'язку у повному обсязі одним із боржників припиняє обов'язок решти солідарних боржників перед кредитором.
З огляду на укладення між АТ КБ „Приватбанк” та Чепок Д.Р. договору поруки №37478478-ДП-1/1 від 21.12.2021р., за умовами якого Боржник та Поручитель відповідають перед Кредитором як солідарні боржники, господарський суд дійшов висновку про наявність правових підстав для солідарного стягнення із відповідачів заборгованості по тілу кредиту у розмірі 250 000,00 грн., заборгованості в порядку регресу за сплаченою гарантією у розмірі 250 000,00 грн. та процентів у розмірі 52 936,12 грн.
Згідно вимог ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. У разі посилання учасника справи на невчинення іншим учасником справи певних дій або відсутність певної події, суд може зобов`язати такого іншого учасника справи надати відповідні докази вчинення цих дій або наявності певної події. У разі ненадання таких доказів суд може визнати обставину невчинення відповідних дій або відсутності події встановленою.
Разом з тим, ст. 86 ГПК України передбачено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Відповідно до ч. 2 ст. 617 ЦК України особа, не звільняється від відповідальності за порушення зобов`язання у разі відсутності у боржника необхідних коштів. Крім того, згідно ч. 1 ст. 625 ЦК України боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов`язання.
Підсумовуючи вищезазначене, суд доходить висновку щодо необхідності задоволення заявлених акціонерним товариством комерційний банк “Приватбанк” позовних вимог до фермерського господарства „Південний аграрний союз”, Чепок Діляри Ремзіївни шляхом присудження до стягнення із відповідачів у солідарному порядку заборгованості по тілу кредиту у розмірі 250 000,00 грн., заборгованості в порядку регресу за сплаченою гарантією у розмірі 250 000,00 грн. та процентів у розмірі 52 936,12 грн.
Судові витрати зі сплати судового збору покладаються судом на відповідачів відповідно до ст. 129 ГПК України.
Керуючись ст. ст. 86, 129, 236 – 238, 240 ГПК України, суд, -
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути солідарно з фермерського господарства „Південний аграрний союз” /75663, Херсонська область, Голопристанський район, с. Добропілля, вул. Миру, буд. 35; ідентифікаційний код 37478478/, Чепок Діляри Ремзіївни /75600, Херсонська область, Голопристанський район, с. Новоселівка; ідентифікаційний код 2335420382; дата народження – 10 грудня 1963р./ на користь акціонерного товариства комерційний банк “Приватбанк” /01001, м. Київ, вул. Грушевського, буд. 1 Д; ідентифікаційний код 14360570/ заборгованість за тілом кредиту у розмірі 250 000,00 грн. /двісті п’ятдесят тисяч грн. 00 коп./, заборгованість в порядку регресу за сплаченою гарантією у розмірі 250 000,00 грн. /двісті п’ятдесят тисяч грн. 00 коп./, заборгованість за процентами у розмірі 52 936,12 грн. /п’ятдесят дві тисячі дев’ятсот тридцять шість грн. 12 коп./, судовий збір у розмірі 8 294,04 грн. /вісім тисяч двісті дев’яносто чотири грн. 04 коп./.
Рішення набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 241 ГПК України.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Відповідно до ст. ст. 254, 256 ГПК України учасники справи, особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов'язки, мають право подати апеляційну скаргу на рішення суду першої інстанції до Південно-Західного апеляційного господарського суду протягом 20 днів з дня складання повного тексту рішення суду
Повний текст рішення складено 20 липня 2023 р.
Суддя С.П. Желєзна