Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
65119, м. Одеса, просп. Шевченка, 29, тел.: (0482) 307-983, e-mail: inbox@od.arbitr.gov.ua
веб-адреса: http://od/arbitr.gov.ua
_______________________________________________________________________________________________________
На виконання ст. 12-1 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" № 1207-VII від 15.04.2014р. (в редакції Закону № 2217-IX від 21.04.2022р.) господарський суд Одеської області повідомляє
Гирич Людмилу Іванівну про ухвалення господарського суду Одеської області рішення від 04.07.2023р. по справі №916/1588/23 про задоволення позовних вимог акціонерного товариства комерційний банк „Приватбанк” до Гирич Людмили Іванівни про стягнення 111 386,02 грн. шляхом розміщення тексту рішення суду.
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"04" липня 2023 р. |
м. Одеса |
Справа № 916/1588/23 |
Господарський суд Одеської області у складі судді Желєзної С.П., розглянувши у порядку письмового провадження справу за позовом акціонерного товариства комерційний банк „Приватбанк” до Гирич Людмили Іванівни про стягнення 111 386,02 грн., –
ВСТАНОВИВ:
Акціонерне товариство комерційний банк „Приватбанк” (далі по тексту – АТ КБ „Приватбанк”) звернулось до господарського суду із позовною заявою до Гирич Людмили Іванівни (далі по тексту – Гирич Л.І.) про стягнення заборгованості у загальному розмірі 111 386,02 грн., яка складається із заборгованості за кредитом у розмірі 100 000,00 грн., заборгованості за відсотками у розмірі 11 386,02 грн. Позовні вимоги обґрунтовані фактом неналежного виконання відповідачем зобов’язань, прийнятих на себе за умовами кредитного договору від 03.12.2021р., в частині повернення кредитних коштів та сплати відсотків.
З метою визначення підсудності даної справи судом було зроблено запит до Єдиного державного демографічного реєстру. Проте, згідно відповіді №4413 від 24.04.2023р., яка була сформована засобами підсистеми ЄСІТС „Електронний суд”, за визначеними судом параметрами (прізвище, ім’я та ідентифікаційний код відповідача) особа знайдена не була.
Ухвалою суду від 24.04.2023р. дана справа була призначена до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у порядку письмового провадження; встановлено відповідачу 15-ти денний строк з дня вручення даної ухвали для подання відзиву на позов та заяви із запереченнями щодо розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження; встановлено позивачу 5-ти денний строк з дня вручення відзиву на позов для подання відповіді на відзив; встановлено відповідачу триденний строк з дня вручення відповіді на відзив для подання заперечень на відповідь на відзив. При цьому, ухвалою від 24.04.2023р. судом було витребувано у Міністерства соціальної політики України інформацію щодо відповідача з Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб.
Гирич Л.І. згідно відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, а також копії паспорту, доданого до позовної заяви, була зареєстрована за адресою: АДРЕСА.
Поряд з цим, вся територія Генічеського району Херсонської області згідно з наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України №309 від 22.12.2022р. (із змінами внесеними наказом № 164 від 31.05.2023р.) включена до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, датою початку тимчасової окупації є 24.02.2022р.
Відповідно до ч. 1 ст. 12-1 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" № 1207-VII від 15.04.2014р. якщо остання відома адреса місця проживання (перебування), місцезнаходження чи місце роботи учасників справи знаходиться на тимчасово окупованій території, суд викликає або повідомляє учасників справи, які не мають офіційної електронної адреси, про дату, час і місце першого судового засідання у справі через оголошення на офіційному веб-сайті судової влади України, яке повинно бути розміщене не пізніше ніж за двадцять днів до дати відповідного судового засідання. Суд викликає або повідомляє таких учасників справи про дату, час і місце інших судових засідань чи про вчинення відповідної процесуальної дії через оголошення на офіційному веб-сайті судової влади України, яке повинно бути розміщене не пізніше ніж за десять днів до дати відповідного судового засідання або вчинення відповідної процесуальної дії. З опублікуванням такого оголошення відповідач вважається повідомленим про дату, час і місце розгляду справи.
На виконання вимог Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" Гирич Л.І. була повідомлена про розгляд судом даної справи шляхом публікації 28.04.2023р. на офіційному веб-сайті суду тексту ухвали від 24.04.2023р.
04.05.2023р. до суду від Міністерства соціальної політики України надійшло повідомлення, що Гирич Л.І. не перебуває на обліку внутрішньо переміщених осіб.
З огляду на викладене, господарський суд доходить висновку про належне повідомлення Гирич Л.І. про розгляд судом даного спору. Оскільки відповідачем не було надано суду відзиву на позов, справа розглядається за наявними в ній матеріалами відповідно до ст. 178 ГПК України.
Відповідно до ч. ч. 5, 8 ст. 252 ГПК України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої із сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін. При розгляді справи у порядку спрощеного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, а у випадку розгляду справи з повідомленням (викликом) учасників справи - також заслуховує їх усні пояснення. Судові дебати не проводяться.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
03.12.2021р. ФОП Гирич Л.І. із використанням кваліфікованого електронного підпису було підписано заяву про приєднання до Умов та правил надання послуги „КУБ”, відповідно до розділу 1 якої істотними умовами кредитного договору є наступні: Банк за наявності вільних грошових коштів зобов'язується надати Клієнту строковий кредит для фінансування поточної діяльності Клієнта та/або для придбання основних засобів в обмін на зобов’язання Клієнта з повернення кредиту, сплати процентів та ін. винагород в обумовлені цим договором терміни; розмір кредиту - 120 000,00 грн.; строк кредиту - 12 місяців з дати видачі кредитних коштів; у період з дати підписання заяви процентна ставка за користування кредитом перші 6 місяців дії кредиту становить 1,6 % в місяць від початкового розміру кредиту, починаючи з 7-го місяця користування кредитом – 1,4 % в місяць від початкового розміру кредиту (в т.ч. при достроковому погашенні кредиту); проценти за користування кредитом у разі виникнення простроченних зобов'язань за кредитним договором - 4% в місяць від суми простроченої заборгованості. Порядок погашення заборгованності за кредитом: щомісяця рівними частинами до календарного числа місяця, в яке було надано кредит, включно із цим числом; погашення процентів щомісяця до календарного числа місяця, в яке було надано кредит, включно із цим числом. Порядок дострокового погашення кредиту: якщо в звітному місяці дата дострокового погашення кредиту передує даті сплати щомісячного платежу, - Клієнт сплачує залишок заборгованості та проценти поточного періоду в повному розмірі; якщо дата дострокового погашення слідує за датою погашення щомісячного платежу, Клієнт також оплачує залишок заборгованості та проценти поточного періоду в повному розмірі. Сторони узгодили, що графік погашення кредиту (додаток 1 до цієї заяви) є невід'ємною частиною договору.
Відповідно до п. 3.2.2.1 розділу 2 заяви про приєднання до Умов та правил надання послуги „КУБ” Банк за наявності вільних грошових коштів зобов'язується надати Клієнту строковий “Кредит КУБ” для фінансування поточної діяльності Клієнта та/або для придбання основних засобів в обмін на зобов'язання Клієнта з повернення кредиту, сплати процентів в обумовлені цим договором терміни. Істотні умови кредиту (сума кредиту, проценти за користування кредитом, розмір щомісячного платежу, порядок їх сплати, вказуються в Заяві про приєднання до Умов та правил надання послуги “КУБ” (далі - заява), а також в системі Приват24. Клієнт приєднується до послуги шляхом підписання кваліфікованим електронним підписом заяви в системі Приват24 або у сервісі "Paperless" або іншим шляхом, що прирівнюється до належного способу укладення сторонами кредитного договору. Кредит також може надаватись шляхом видачі кредитних коштів з наступним їх перерахуванням на рахунок підприємства-продавця за товари та послуги. Якість послуг має відповідати законодавству України, нормативним актам Національного Банку України (далі - НБУ), які регулюють кредитні відносини.
Згідно з п. 3.2.2.5 розділу 2 заяви про приєднання до Умов та правил надання послуги „КУБ” Клієнт зобов'язується: використовувати кредит на цілі, зазначені в п. 3.2.2.1; оплатити щомісячні проценти за користування кредитом згідно з п. 3.2.2.3.2; повернути кредит та здійснити інші платежі, передбачені договором, у терміни і в сумах, як встановлено в п. п. 3.2.2.3.2., 3.2.2.5.14., 3.2.2.6.2., а також зазначені в заяві, шляхом розміщення необхідних для планового погашення внеску коштів на своєму поточному рахунку. Повідомляти Банк про обставини, які свідчать про наявність прав та вимог третіх осіб на предмет застави (в разі наявності застави) протягом трьох днів з моменту, коли інформація про зазначені обставини стала відома Клієнту. Сплатити Банку проценти згідно з п. п. 3.2.2.З.1., 3.2.2.3.2.
Графік погашення основної суми боргу та процентів за кредитом, який визначений у додатку №1 до заяви, передбачає, що кредит погашається щомісячно протягом 12 місяців, сума кредиту, яка має бути погашена щомісяця складає 10 000,00 грн.; сума процентів, яка має бути перші шість місяців складає по 1920,00 грн., наступні шість місяців – по 1680,00 грн. (загальна сума відсотків складає 21 600,00 грн.).
З матеріалів справи, а саме виписки по банківському рахунку №НОМЕР вбачається, що 03.12.2021р. АТ КБ “ПриватБанк” на виконання кредитного договору було видано ФОП Гирич Л.І. кредитні кошти у загальному розмірі 120 000,00 грн. При цьому, відповідачем було 04.01.2022р. повернуто кредитні кошти у розмірі 10 000,00 грн., 03.02.2022р. - повернуто кредитні кошти у розмірі 10 000,00 грн. При цьому, згідно наданих Банком виписок по банківському рахунку загальна сума сплачених відповідачем процентів складає 10 213,98 грн.
21.10.2022р. до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань було внесено запис про проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності Гирич Л.І.
У поданій до суду позовній заяві АТ КБ “ПриватБанк” було наголошено, що відповідачем у порушення вимог кредитного договору від 03.12.2021р. не було повернуто кредитні кошти та сплачено у повному обсязі проценти за користування кредитними коштами, що стало підставою для звернення позивача до суду із даними позовними вимогами.
Вирішуючи питання про правомірність та обґрунтованість заявлених в межах даної справи позовних вимог, суд виходить із наступного.
Так, згідно зі ст. 11 ЦК України цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є: договори та інші правочини.
Частиною 1 статті 626 ЦК України передбачено, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.
Частина 1 статті 202 ЦК України визначає, що правочином є дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.
При цьому за правилами статті 14 ЦК України цивільні обов`язки виконуються у межах, встановлених договором або актом цивільного законодавства.
У відповідності до ч. 2 ст. 509 ЦК України зобов`язання виникають з підстав, встановлених ст. 11 цього Кодексу, у тому числі і з договорів. Згідно ст. 629 ЦК України договір є обов`язковим для виконання сторонами. Зобов`язання, в свою чергу, згідно вимог ст.ст. 525, 526 ЦК України, має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу. Одностороння відмова від виконання зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається.
Відповідно до ч.1 ст. 179 Господарського кодексу України майново-господарські зобов`язання, які виникають між суб`єктами господарювання або між суб`єктами господарювання і негосподарюючими суб`єктами - юридичними особами на підставі господарських договорів, є господарсько-договірними зобов`язаннями.
Статтею 193 ГК України встановлено, що суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Згідно з ч. 1 ст. 1054 ЦК України, за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов`язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов`язується повернути кредит та сплатити проценти.
Відповідно до ст. 526 ЦК України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (ст. 525 ЦК України).
Статтею 530 Цивільного кодексу України встановлено, що якщо у зобов`язанні встановлений строк його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк.
Частиною 2 ст. 1054 ЦК України передбачено, що до відносин за кредитним договором застосовуються положення параграфа 1 глави 71 („Позика), якщо інше не встановлено цим параграфом і не випливає із суті кредитного договору.
Згідно ч. 1 ст. 1046 ЦК України встановлено, що за договором позики одна сторона (позикодавець) передає у власність другій стороні (позичальникові) грошові кошти або інші речі, визначені родовими ознаками, а позичальник зобов`язується повернути позикодавцеві таку ж суму грошових коштів (суми позики) або таку ж кількість речей того ж роду та такої якості.
Згідно з ч. 1 ст. 1048 ЦК України позикодавець має право на одержання від позичальника процентів від суми позики, якщо інше не встановлено договором або законом. Розмір і порядок одержання процентів встановлюються договором. Якщо договором не встановлений розмір процентів, їх розмір визначається на рівні облікової ставки Національного банку України. У разі відсутності іншої домовленості сторін проценти виплачуються щомісяця до дня повернення позики.
Водночас вимогами ч. 1 ст. 1049 Цивільного кодексу України передбачено, що позичальник зобов`язаний повернути позикодавцеві позику (грошові кошти у такій самій сумі або речі, визначені родовими ознаками, у такій самій кількості, такого самого роду та такої самої якості, що були передані йому позикодавцем) у строк та в порядку, що встановлені договором. Якщо договором не встановлений строк повернення позики або цей строк визначений моментом пред`явлення вимоги, позика має бути повернена позичальником протягом тридцяти днів від дня пред`явлення позикодавцем вимоги про це, якщо інше не встановлено договором.
Статтями 610, 612 ЦК України встановлено, що порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання). Боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Господарським судом під час вирішення даного спору було встановлено, що 03.12.2021р. АТ КБ “ПриватБанк” на виконання зобов’язань за кредитним договором від 03.12.2021р. було видано ФОП Гирич Л.І. кредитні кошти у загальному розмірі 120 000,00 грн.
Проте, як з`ясовано судом та не спростовано Гирич Л.І., остання прийняті на себе зобов`язання щодо своєчасного повернення кредитних коштів, виданих Банком згідно кредитного договору від 03.12.2021р. не виконала, в обумовлені строки (12 місяців від дати отримання кредиту, тобто до 03.12.2022р.) кредитні кошти за вказаним договором не повернула у повному обсязі, у зв`язку з чим, у відповідача виникла заборгованість перед позивачем у розмірі 100 000,00 грн., оскільки сума повернутих відповідачем кредитних коштів складає 20 000,00 грн.
В свою чергу, у зв`язку з переданням АТ КБ “ПриватБанк” у користування Гирич Л.І. грошових коштів на виконання умов кредитного договору від 03.12.2021р., позивачем було заявлено до стягнення відсотки у розмірі 11 386,02 грн. Суд зазначає, що встановлений додатком №1 до заяви розмір процентів був погашений відповідачем частково на суму 10 213,98 грн., а, отже, залишок за процентами складає 11 386,02 грн. (21 600,00 грн. - 10 213,98 грн.).
З огляду на вищевикладене, господарський суд доходить висновку про наявність правових підстав для задоволення заявлених АТ КБ “ПриватБанк” позовних вимог шляхом присудження до стягнення із Гирич Л.І. заборгованості за кредитом у розмірі 100 000,00 грн., заборгованості за відсотками у розмірі 11 386,02 грн.
Згідно вимог ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. У разі посилання учасника справи на невчинення іншим учасником справи певних дій або відсутність певної події, суд може зобов`язати такого іншого учасника справи надати відповідні докази вчинення цих дій або наявності певної події. У разі ненадання таких доказів суд може визнати обставину невчинення відповідних дій або відсутності події встановленою.
Разом з тим, ст. 86 ГПК України передбачено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Відповідно до ч. 2 ст. 617 ЦК України особа, не звільняється від відповідальності за порушення зобов`язання у разі відсутності у боржника необхідних коштів. Крім того, згідно ч. 1 ст. 625 ЦК України боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов`язання.
Підсумовуючи вищезазначене, суд доходить висновку щодо необхідності задоволення заявлених позовних вимог шляхом стягнення із Гирич Людмили Іванівни на користь акціонерного товариства комерційний банк “Приватбанк” заборгованості за кредитом у розмірі 100 000,00 грн. заборгованості за відсотками у розмірі 11 386,02 грн.
Судові витрати зі сплати судового збору розподіляються судом відповідно до ст. 129 ГПК України.
Керуючись ст. ст. 86, 129, 130, 236 238, 240 ГПК України, суд, -
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з Гирич Людмили Іванівни /АДРЕСА; ідентифікаційний код НОМЕР/ дата народження – ДАТА/ на користь акціонерного товариства комерційний банк “Приватбанк” /01001, м. Київ, вул. Грушевського, буд. 1 Д; ідентифікаційний код 14360570/ заборгованість за кредитом у 100 000,00 грн. /сто тисяч грн. 00 коп./ заборгованість за відсотками у розмірі 11 386,02 грн. /одинадцять тисяч триста вісімдесят шість грн. 02 коп./, судовий збір у розмірі 2684,00 грн. /дві тисячі шістсот вісімдесят чотири грн. 00 коп./.
Рішення набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 241 ГПК України.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Відповідно до ст. ст. 254, 256 ГПК України учасники справи, особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов`язки, мають право подати апеляційну скаргу на рішення суду першої інстанції до Південно-Західного апеляційного господарського суду протягом 20 днів з дня складання повного тексту рішення суду.
Повний текст рішення складено 04 липня 2023 р.
Суддя С.П. Желєзна